Проблеми системи охорони здоров'я України, в тому числі фтизіатрії як розділу клінічної медицини є вкрай гострими, і нині потребують системних і ефективних рішень з боку влади. Як приклад, нині в Україні відсутній належний інфекційний контроль з боку держави, і вже багато років поспіль у Міністерстві охорони здоров'я України відсутній головний лікар-інфекціоніст.

Про це сказав співголова коаліції «Зупинимо туберкульоз разом» Ігор Горбасенко у кулуарах Національного медичного форуму «Якісна та доступна медицина», передає INTV.

«Вилучення державного контролю - це хибний крок, адже від наслідків страждають люди», - запевнив він.

За словами фахівця, нині у питанні постачання сучасних і ефективних протитуберкульозних ліків Україна опинилась у «політичній ямі», а загалом «стан забезпечення ліками є вкрай поганим».

«Для лікування простих форм туберкульозу ліків вистачає. Але сьогодні потрібні також сучасні ліки проти туберкульозу широкої резистентності, як то бедаквілін і деламанід, які держава не закуповує, хоч вони застосовуються у світі із 2012 року», - наголосив Ігор Горбасенко і додав, що лікування сучасними ліками здійснюють лише у Національному інституті фтизіатрії і пульмонології (де проводять 300 курсів із 7 тис. необхідних), а також «Лікарі без кордонів» на Житомирщині.

Обурення співголови спілки ГО «Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом» викликав той факт, що у 2017 році уряд підтримав ініціативу віце-прем'єр-міністра України Павла Розенка про припинення інформування Національної ради по боротьбі із туберкульозом і ВІЛ/СНІД при КМУ щодо стану забезпечення регіонів ліками, що є неприпустимим явищем.

Ігор Горбасенко також повідомив, що у зв'язку із проведенням оптимізації роботи медичних закладів, МОЗ суттєво скоротило кількість ліжко-місць, але зекономлені кошти не залишились на рівні тубдиспансерів.

«Ці кошти слід було спрямувати на заробітні плати персоналу, здійснення санітарного контролю тощо. Але де кошти? Немає!», - сказав він і додав, що нині суттєвим чином зростає кількість випадків захворювання медперсоналу, які повинні отримати належну підтримку.

«Медперсонал - це люди, які працюють на фронті, адже кожен день перебувають серед хворих на туберкульоз. Їх слід захистити, чого не відбувається. І це все - лише ті проблеми, які лежать на поверхні», - сказав він.

Ігор Горбасенко також обурився тим фактом, що МОЗ здійснило спробу підпорядкувати деякі академічні національні інститути - як то Національний інститут фтизіатрії і пульмонології та Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашеського, що мало ознаки корупційної складової.

«Слава богу, цього не сталось!» - додав він.

За словами фахівця, нині система охорони здоров'я України, зокрема галузь фтизіатрії потребують системних і ефективних рішень з боку нової влади, що може здійснити справжні ґрунтовні реформи, що будуть покликані на покращення медичного забезпечення українських громадян.

«Ситуацію можна змінити, але для цього потрібна лише політична воля, що має стати основною складовою для змін. Таку політичну волю, на моє переконання, мають окремі кандидати у Президенти, зокрема Лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко», - завершив Ігор Горбасенко.

 

 

Софія ЗАРУДНА, INTV