У містечку Жашків є одна з найбільших колекцій гармонік в Україні. Там, на другому поверсі музичної школи, Іван Сухий із 1991 року керує дитячим ансамблем, з яким об'їхав 12 країн світу, та єдиним в Україні Музеєм гармоніки, де зібрано близько п'ятиста експонатів, деяким більше сотні років. Усі вони в робочому стані і на кожному може зіграти будь-хто з відвідувачів, розповідає Ukrainer.

 

 

Територія живого звуку

Іван Сухий, професійний музикант, багато років учив дітей грати на гармоніці, та, каже, зрозумів, що тільки грати - це мало, треба підходити до цього різнобічно, тому почав збирати різні інструменти. До 1991 року їх назбиралося стільки, що адміністрація музичної школи, де працював Іван, запропонувала відкрити музейну кімнату.

Іван розповідає: музей - унікальний, бо в ньому можна не тільки подивитися на інструменти, а й пограти на них:

 

1

 

Я вам так скажу: на даний час це єдиний в Україні Музей гармоніки, і він був занесений в Книгу рекордів України. Чому? Це - багатофункціональний музей. Бо ви знаєте, що у будь-якому краєзнавчому музеї все можна покласти під скло, торкатись не можна. А в нас все відкрито, тут територія чистого, живого, органічного звуку. Це одна відмінність цього музею. А ще тут працює ансамбль гармоністів України - 26-28 чоловік.

Із часом інструментів ставало все більше; музей, що спочатку займав одну кімнату, розширився:

- Я розумів, що треба матеріал збирати, історію, треба вникати. І я збирав-збирав інструменти, а потім назбиралось стільки, що треба було відкривати музей. І ще получається, що діти щасливі, і мені приємно. Моя робота - посмішка: якщо вони пішли з враженнями, то й мені добре.

 

 

Перлини колекції

Інструменти в музей потрапляють різні. Деякі Іван змайстрував сам чи з батьком, який у свої 92 роки продовжує працювати в майстерні. Інші знаходили в селах у напівзруйнованому стані, а щось люди самі приносили і дарували:

- Гарбакорд - то є гармонь, баян і акордеон, таке чудо, самі його придумали. Це була така моя фантазія. Я хотів грати на тільки одній лівій руці на двох інструментах, а тато сказав, що треба сюди добавити. Робили його ціле літо, три місяці - я, батько і брат.

 

 

Музичній школі в Жашкові у 2018 році виповнилося 60. Коли Іван починав вчити дітей, жашківські музиканти не вірили, що з цього щось вийде. Тепер гармоніст розповідає про своїх найкращих учнів:

- В мене є три хлопці, один з них є лауреатом трьох міжнародних конкурсів, а два інших - п'яти. Один з них, Паша Врочинський, навіть брав участь в «Україна має талант. Діти». Получили вони такі грамоти, це Асоціація гармоністів України їх нагородила.

Іван вважає, що кожен із учнів має отримати нагрудний знак «Заслужений гармоніст України», але тоді, коли він його справді заслужить. Гармоніст не боїться, що діти загордяться, бо всі вони працьовиті і знають, чого досягли сьогодні, а на завтра прокидаються, і починають все наново, або продовжують те, що вміють.