Петро Порошенко «обіцяв одне, а робить інше», а проблема нинішнього протистояння у ПЦУ виникла через недотримання домовленостей перед Собором 15 грудня 2018 року.
Про це розповів під час прес-конференції у Києві Почесний Патріарх Київський Філарет, передає INTV.

«Була домовленість не тільки з Епіфанієм і Президентом, але й із всіма архієреями, на архієрейському Соборі. Що після отримання Томосу я, як Патріарх, керуватиму Церквою всередині України, а назовні представлятиме Церкву митрополит Епіфаній. Такою була домовленість. І для того щоб зберегти єдність треба виконувати домовленості», - сказав він.

 

За словами Філарета, самих домовленостей ніхто не підписував, оскільки з його боку була довіра до Петра Порошенка і митрополита Епіфанія, а «вони обманули».

Сам владика нині уникає спілкування з Філаретом, зазначив Почесний Патріарх, мовляв, розповіді про повагу до нього - слова, а діла - протилежні.
«Він від цього відмовився і керує сам. Патріарха не тільки не допускає, а й не узгоджує. Мало того, на першому синоді поставили питання про те, щоб мене взагалі «на спокій» відправити. Я не домовлявся про те, що мене «на спокій» треба відправити після Томосу», - зауважив Філарет.
Почесний Патріарх підкреслив, що якби знав про те, що відбуватиметься нині, то не висував би кандидатури Епіфанія на Предстоятеля церкви і не підтримував би його.

 

Правда, як зазначив Філарет, полягає у тому, що «не він керує Церквою, а ним керують», але не уточнив хто саме.
На його переконання, ПЦУ має обов'язково скликати Собор аби у статут, зареєстрований держорганами, внести зміни і доповнення, «і цим статутом керуватися». Адже статут, прийнятий на Соборі 15 грудня, торік - грецької церкви, вважає Патріарх.
«І дія його закінчується отриманням Томосу», - посилаючись на слова митрополита Еммануїла, додав Філарет.

 

«Собор 15 грудня (2018 року - прим.) був не Української Церкви, а Київської Митрополії у складі Константинопольського Патріархату. Тому головував не Патріарх Київський, а представник Вселенського Патріарха (...) А тепер, коли ми отримали Томос про автокефалію і об'єднались з Автокефальною церквою, і двома архієреями МП, нам треба внести це у наш статут як продовження існування нашої Церкви. Ми не будуємо нову Церкву, це є продовження», - наголосив Почесний патріарх Київський і всієї Руси-України.


За словами Філарета, питання чи відберуть Томос у ПЦУ - «не від нас залежить», а сам він у це не вірить.
«Можуть і відібрати, якщо будуть підстави, а можуть і не відібрати. Томос дається не для того щоб його відбирати. Я не вірю у те, що Вселенський Патріарх відбере Томос. Не вірю у це. Тому що відбирання Томосу про автокефалію Української церкви - це удар, насамперед, по самому Вселенському Патріарху», - аргументував Філарет.


Почесний Патріарх підсумував, що виступає за єдність Української церкви, а у майбутньому прагне аби вона отримала статус Патріархату.