На початку квітня адміністрація Чорнобильської атомної електростанції оголосила конкурс на ескізний проект муралу, який розмістять на одній з будівель комплексу. Переможця обіцяють оголосити наприкінці травня, але список претендентів уже відомий.

Частині публіки ідея створення муралу на території Чорнобильської АЕС сподобалася, інші називають рівень представлених робіт "дитячим" і закликають лишити все як є, розповідає ВВС.

Передбачається, що мурал з'явиться на східній стіні машинного залу, яка виходить на офісні приміщення ЧАЕС. Розмір майбутнього малюнка - понад тисячу квадратних метрів.

Побачити його зможе як персонал станції, так і всі, хто відвідуватиме територію ЧАЕС під час екскурсій.

Переможця конкурсу, якого визначать шляхом спільного голосування інтернет-користувачів і журі, нагородять персональною дводенною екскурсією на Чорнобильську АЕС і в місто Прип'ять, а також дадуть п'ять тисяч гривень.

Прийом заявок завершився 3 травня - загалом організатори отримали понад 20 ескізів майбутніх муралів. Ось деякі з них.

 

"Погляд у майбутнє" (Валерій Коршунов)

 

Мурал ЧАЕСфото  ВАЛЕРІЙ КОРШУНОВ

 

Автор ескізу Валерій Коршунов пише, що технології розвиваються так само швидко, як відновлюється природа у зоні відчуження, і його проект "закликає подивитись у можливе майбутнє ЧАЕС, де новітні технології, наукові дослідження, та проста робота людей можуть створити майбутнє, що змінить ставлення до ЧАЕС і весь світ".

 

"Сила людської помилки" (Дарія Полєва)

 

Мурал ЧАЕСфото ДАРІЯ ПОЛЄВА


У верхній частині ескізу "Сила людської помилки" місто Прип'ять зображено у його сучасному стані, у віддзеркаленні - яким воно було до катастрофи на Чорнобильскій АЕС.

 

"Дотик" (Віталій Гедеван)

 

Мурал ЧАЕС

фото ВІТАЛІЙ ГЕДЕВАН

 

Робота Віталія Гедевана передбачає взаємодію з технологією доповненої реальності: будь-хто, в кого є смартфон з такою функцією, зможе навести його на мурал, і картина буде "оживати" на екрані гаджета.

"Відвідувачі зможуть не лише побачити гарну картинку, а й поринути у її внутрішній світ, побачити і пережити історію самостійно", - каже автор роботи і додає, що вона може стати родзинкою екскурсій, які проводяться територією ЧАЕС.

 

"The Planet is Fine" (Микола Трипольський)

 

Мурал ЧАЕС

фото МИКОЛА ТРИПОЛЬСЬКИЙ

 

Одна з найіронічніших заявок - пропозиція створити мурал із легендарним американським стендап-коміком Джорджем Карліном.

Робота відсилає до виступу "The Planet is Fine", в якому Карлін міркує про те, що боротьба за порятунок планети не має жодного сенсу, адже з нею все в порядку - "це людям кінець".

Саме ця заявка наразі є лідером голосування інтернет-користувачів. Прихильники, зокрема, називають її "найсміливішою роботою, від якою не тягне совком".

 

"Життя повертається" (Дарина Яцюк,Олена Батенко, Світлана Кошкіна)

 

Мурал ЧАЕС

фото ДАРИНА ЯЦЮК

 

Авторки роботи "Життя повертається" вирішили використати малюнок писанки як "символу життя, його безсмертя і весняного відродження".

"Він символічно підкреслює все те, що відбувається у Чорнобилі зараз: відродження. Після жахливої трагедії, що сколихнула увесь світ, життя повертається у ці краї", - йдеться в описі проекту.

 

"Дихання атома" (Сергій Дулевич)

 

Мурал ЧАЕС

фото СЕРГІЙ ДУЛЕВИЧ

 

Ще один претендент на перемогу в конкурсі - ескіз "Дихання атома", створений Сергієм Дулевичем. За його словами, метелик уособлює атомну енергію, а руки символізують те, як людина втрачає над нею контроль.

"У результаті на муралі видно чорні тони, а це і є дихання атомної енергії, що вийшла з-під контролю", - каже автор роботи.

 

"З вірою у відродженнія" (Наталія Литовченко)

 

Мурал ЧАЕС

фото НАТАЛІЯ ЛИТОВЧЕНКО

 

У центрі ескізу, запропонованого Наталією Литовченко, зображена жіноча постать, яка уособлює образ Берегині. Робота, каже авторка, містить мотиви прадавніх міфологічних образів українського народу і героїв творів Тараса Шевченка. Також на зображенні можна побачити і портрет самого поета.

"Жіноча постать з розкритими руками не має виглядати трагічною. Вона дивиться в майбутнє. За плечем у неї ангел, що оберігає нас. Прочитуються мотиви церковних дзвонів. Вгорі праворуч горизонталь створена фігурами, що направлені до центру. Вона закінчується молодою парою з дитиною, що надає композиції оптимізму. Незважаючи на трагедію, у нас буде майбутнє", - описує свою роботу пані Литовченко.

 

"Тривога" (Ярослав Кунцевич)

 

Мурал ЧАЕС

фото ЯРОСЛАВ КУНЦЕВИЧ

 

Ярослав Кунцевич у своїй роботі "Тривога" нагадує про трагічні події на ЧАЕС у 1986 році, коли "на травневі свята українцям по телевізору розповідали що нічого страшного не трапилося".

"Цей мурал як вікно в минуле, у ті події... Він - нагадування про те, наскільки небезпечним може бути прагнення людства підкорити мирний атом" - зазначає автор.

 

"Flower Turbines" (Стефані Мушлер)

 

Мурал ЧАЕС

фото СТЕФАНІ МУШЛЕР

 

На ескізі Стефані Мушлер квіти зображені у вигляді турбін, а одна з них - з опалими пелюстками. Це нагадування про жертв катастрофи 1986 року, каже авторка.

 

"Лишити все як є"

Доки частина робіт користується великою підтримкою інтернет-користувачів, є й чимало тих, хто вважає рівень усіх робіт дуже низьким.

В коментарях у Facebook-спільноті Чорнобильської АЕС багато жаліються на те, що про проведення конкурсу мало хто знав, і, як наслідок, митці високого рівня не подали на нього свої роботи.

Вони закликають організаторів скасувати нинішній конкурс і провести ще один.

Так само є й ті, хто вважає саму ідею створення муралу на ЧАЕС - невдалою: "Я єдина, кому здається, що все треба просто лишити таким, як є?", - запитує одна з користувачок.