Українських фермерів насторожує факт відсутності чітких сигналів зі сторони держави щодо опіки нею середнього класу виробників сільськогосподарської продукції.

 

Про це розповів під час Круглого столу у Києві Іван Слободяник, голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України, передає INTV.

«По-перше - це рівні стартові можливості. Це означає, що у нас має бути такий же доступ до фінансів як і у великих українських аграрних компаній, як і в іноземних... По-друге, ринок - це не тільки можливість продавати, а і здатність купувати, що є ключовим моментом», - наголосив фермер.

 

На його переконання, ключовими бенефіціарами в історії щодо запровадження земельної реформи в Україні є не власники паїв сільськогосподарського призначення, а пасіонарії, які ризикують, обробляють землю, підтримують село, купують техніку та інвестують в аграрний сектор.

«Тому, я вважаю, що саме ці бенефіціари мають розглядатися як об'єкт реформи. Безумовно, з балансом стосунків з пайовиком», - зауважив І. Слободяник.

 

За останні роки відносини держави з фермерами були звичайним «прокиданням», вважає голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України. А такі кроки, як-то перенесення засідання профільного аграрного Комітету, - вони й поготів не сприяють побудові цієї довіри.

«Де-факто, ринок землі сьогодні вже існує. Він дійсно викривлений і він потрібен з точки зору наведення цивілізованих юридичних і ринкових відносин між суб'єктами цього ринку. Але пріоритетом мало би стати створення середнього класу, максимальне відтермінування для іноземців або взагалі виключення цієї ідеї з обігу землі. Через такий шлях пройшла Литва і Польща», - сказав І Слободяник.  

 

Другим кроком, який очікують фермери від ініціаторів земельної реформи, є наявність для них фінансових інструментів.

«Фермери до 1 тис га сьогодні не кредитуються. Їх потрібно заводити зараз у ринок кредитування, у банківський сектор. Звісно, вони, розуміючи, що не зможуть залучати кошти (а запасу такого нема), замість того щоб інвестувати в техніку - всі будуть продавати будинки і закладати техніку аби стримати удар, коли прийдуть пайовики і у першій хвилі пропонуватимуть землю до продажу», - підкреслив голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України.

 

На думку фермера, підвищення вартості землі не призведе до автоматичного здорожчання її оренди.

«Вартість оренди залежить від рентабельності і від світових цін на зерно. Відбувається зростання і ніхто не заважає зараз торгуватися щодо вартості оренди землі», - резюмував І. Слободяник.