Австралійські геологи заявили про те, що рух літосферних плит Землі міг бути пов'язаний з падінням на планету гігантського астероїда. На думку деяких дослідників, без тектоніки плит існування життя на планеті неможливе, але на ранній Землі рухів кори не існувало, повідомляє Naked science.

Вчені вважають, що тектонічна активність Землі могла "запуститися" близько чотирьох мільярдів років тому, в період, коли планета зазнавала особливо потужною метеоритного бомбардування. Тепер же дослідники навели нові докази на користь гіпотези про те, що тектоніка плит могла стартувати під ударами небесних тіл, що падали на планету.

Потужні удари астероїдів залишають характерні сліди, деякі з яких здатні зберігатися мільярди років. Зокрема, породи, що випарувалися і знову сконденсувалися, можуть формувати округлі сферули. Вчені дослідили такі утворення, що залишилися в кратонах - найдавніших фундаментах континентальної кори - у сьогоднішній Західній Австралії (кратон Пілбара) і Південній Африці (кратон Каапвааль).

 

 

Моделювання, проведене вченими, показало, що зіткнення Землі з тілом діаметром близько 300 кілометрів могло принести достатньо енергії для запуску таких процесів. Разом з тим, наявні дані показують, що максимальний діаметр астероїдів, що падали на Землю, становив 100 кілометрів. Для порівняння, астероїд, який вбив динозаврів, не досягав і 70 кілометрів у поперечнику.

З іншого боку, якщо астероїди були досить численні, вони могли призвести до тих же температурних аномалій у мантії, які запустили рух плит. Нова робота геологів показала, що в середньому археї (між 2,9 і 3,3 мільярда років тому) через нерівномірне остигання земна кора мала вкрай неоднакову товщину. На "тонких" ділянках вона була не настільки стійка, і точний удар в одну з таких областей міг дати старт руху плит. За розрахунками вчених, для цього було достатньо і 100-кілометрового астероїда.