Українські експерти виявили сліди від вражаючих елементів ракети у кабіні та на кріслах літака МАУ, збитого ракетою в Ірані. Саму кабіну знайшла саме українська група.

Водночас деяких елементів літака не виявили досі.

Цих експертів Україна відправила в Тегеран одразу після катастрофи лайнера, в результаті якої загинули 176 пасажирів і членів екіпажу.

Про деталі роботи експертів розповів один з керівників групи, директор Київського науково-дослідницького інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Олександр Рувін. Відео його розповіді поширив Офіс президента.

 

РувінКопирайт  

 

За його словами, до Ірану вилітало 45 експертів: фахівців з авіабезпеки, ДНК-аналізу, мобільно-рятувальний загін ДСНС та слідчі, які займалися вивченням причин падіння літака.

Частина групи безпосередньо виїжджала на місце падіння.

Там же виявили, що серед знайдених уламків повністю відсутня нижня і передня частини літака.

"Потім передню частину літака ми знайшли під землею, вона була присипана. Вони (іранці. - Ред.) її самі не побачили. А нижньої частини літака до цього часу не існує, як і основної маси крісел, де сиділи пасажири", - розповів Олександр Рувін.


Крісла

рештки літакаКопирайт  

Утім, кілька крісел все ж знайшлись: зокрема крісла бортпровідниць спереду літака та кілька пасажирських крісел.

"Ми побачили сліди втручання інших елементів: порізи, нашарування та інші металеві уламки, які не стосувалися цих крісел", - відзначив експерт.

Кабіна і сліди ракети

ОтвориКопирайт  

 

Потім з уламків реконструювали кабіну літака.

"У процесі вивчення передньої частини кабіни пілотів ми виявили ознаки пожежі, дії вражаючих елементів іншого предмету: ракети чи іншого..." - повідомив Олександр Рувін.

 

овториКопирайт  

І додав: "Ми відібрали зразки вражаючих елементів, частин літака, а також зробили змиви, які дадуть можливість вказати вид вибухової речовини. А уламки - віднести до вражаючих факторів тієї чи іншої ракети".

За його словами, тип ракети можна буде точно визначити після всіх експеритиз.

Заява Ірану

експертиКопирайт  

Олександр Рувін каже, що за їхньою роботою і знахідками спостерігали багато іранських посадовців.

Українські експерти вказали на відповідні "речові докази, які вказують на присутність вражаючих елементів ракети".

І на наступний ранок після цих знахідок Іран офіційно заявив, що український літак був збитий іранською ракетою, відзначив Рувін

Спілкування з Зеленським

 

 

У експертній групі також кажуть, що підтримували постійний контакт з українською владою.

"Всю інформацію, яку ми отримували, ми одразу передавали керівництву країни. З керівництвом держави і особисто президентом України у нас неодноразово були спільні бесіди. Ми йому особисто доповідали про ситуацію, нашу роботу і її результати для допомоги у наступних діях, які ми планували", - додав Олександр Рувін.

 

Він також пообіцяв дати більше конкретики під час слідства.

Поки що ж всіх деталей, виявлених українськими експертами в Ірані, не розкривають, адже триває досудове розслідування.

 

Водночас секретар РНБО Олексій Данілов в інтерв'ю "Цензор.Нет" розповів, що українське посольство навмисно спочатку заявило про "технічні причини" аварії, щоб "налагодити співпрацю з Іраном", зокрема й щодо допуску українських експертів.

"Заява посольства була санкціонована нами, це було необхідне рішення, щоб налагодити співпрацю з іранською владою, і ми розуміли ризики. Ми вдячні українським дипломатам у Тегерані, які діяли професійно та якісно. Наші дії повністю відповідають національним інтересам, ми бачимо, що результати нашої роботи корисні для нашої держави", - розповів секретар РНБО.