Застосування стратегій і технологій, спрямованих на боротьбу з новим коронавірусом, не повинно призводити до порушень прав людей на приватне життя, свободу від дискримінації та свободу вираження думок.

З такою заявою виступили експерти з прав людини трьох міжнародних організацій: ООН, ОБСЄ і Міжамериканський комісії з прав людини, пише сайт ООН.

 

Автори заяви, за їхніми словами, розділяють тривогу, викликану пандемією COVID-19, і усвідомлюють необхідність пошуку шляхів захисту здоров'я і життя людей. У той же час благополуччя громадян в такій серйозній ситуації залежить і від того, чи мають вони можливість отримати необхідну інформацію про те, в чому полягає небезпека, і як захистити себе, своїх близьких і сусідів. Всі люди без винятку мають право висловлювати свою думку і шукати і передавати будь-яку інформацію з будь-яких каналів, підкреслили міжнародні правозахисники і винесли ряд рекомендацій урядам.


«Уряди зобов'язані надавати правдиву інформацію про природу загрози, яку представляє собою коронавірус», - йдеться в заяві. Ця вимога міжнародного права, нагадують автори, причому інформація повинна надаватися в доступній формі з урахуванням потреб тих, хто не має доступу до інтернету або обмежений в можливості її отримати, включаючи, наприклад, людей з інвалідністю.

Підкреслюючи критично важливу роль інтернету в часи кризи, експерти з прав людини закликають уряди не блокувати інтернет, а, навпаки, негайно забезпечити якомога ширший доступ до Всесвітньої павутини. «В умовах надзвичайної ситуації, коли інформація має життєво важливе значення, широкі обмеження на доступ до інтернету не можуть бути виправдані міркуваннями громадського порядку або національної безпеки», - стверджують вони.

 

І якщо ми говоримо про важливість інформації, уряди повинні вжити виключних заходів для захисту журналістів та в повній мірі реалізувати закони про свободу інформації, говориться в заяві: «В період надзвичайної ситуації в області охорони здоров'я журналісти виконують виключно важливу функцію, надаючи громадськості критично необхідну інформацію і стежачи за діями уряду ».

Автори документа також закликають «перехопити ініціативу» у тих, хто поширює неправдиву інформацію, яка може завдати шкоди здоров'ю, посіяти паніку і спровокувати заворушення. Тому, вважають вони, важливо всіма можливими способами за всіма доступними каналами доносити до громадськості позицію влади і достовірні відомості. При цьому важливо не перейти тонку грань, і вдаватися до цензури та зняття тих чи інших матеріалів тільки в разі крайньої необхідності: «Будь-які спроби криміналізувати контент, який має відношення до пандемії, можуть обернутися недовірою публіки до офіційної інформації, ускладнити доступ до необхідних даних і вкрай негативно позначитися на свободу вираження думок ».

 

Тривогу викликає і використання технологій для відстеження поширення коронавірусу, що необхідно для боротьби з пандемією, але не повинно використовуватися для інших цілей, потенційно порушують право людей на приватне життя, свободу від дискримінації та захист джерел журналістської інформації. Крім того, заявляють міжнародні правозахисники, потрібно строго дотримуватися конфіденційності даних пацієнтів. Вони закликали уряди використовувати існуючі технології тільки за умови дотримання найсуворіших заходів захисту людей і відповідності їх національним законодавствам, яке, в свою чергу, повинно ґрунтуватися на нормах міжнародного права.

 

Фото ООН К.Пугачьова