Економічні наслідки пандемії приведуть в цьому році до зубожіння значної частини населення України. Число людей, які живуть за межею бідності, за найскромнішими оцінками, збільшиться на 6,3 млн, з них 1,4 млн складуть діти. Експерти ЮНІСЕФ повідомляють, що прогноз заснований на даних, наданих урядом України, і рекомендують терміново вжити заходів, щоб запобігти найгіршому сценарію розвитку подій.

 

Згідно з підрахунками, загальний рівень бідності в Україні збільшиться з 27 відсотків до 44, серед дітей цей показник піднімається з 33 до 51, тобто в жалюгідних умовах виявиться більше половини українських дітей. В ЮНІСЕФ попереджають, що особливо постраждають члени багатодітних сімей, а також діти до трьох років, які проживають разом з одним із батьків.


Експерти ЮНІСЕФ закликали президента, парламент, уряд України, а також владу на місцях терміново вжити заходів щодо пом'якшення наслідків пандемії. У ЮНІСЕФ розуміють, що країна переживає економічні труднощі, проте вважають, що боротьба з дитячою бідністю повинна бути пріоритетом навіть в цих умовах. В іншому випадку, як попереджають фахівці Дитячого фонду ООН, Україні не уникнути довгострокових проблем: збільшиться число дітей у притулках, зросте відтік населення, знизяться показники здоров'я населення і виникнуть додаткові економічні труднощі.

 

«Треба зробити все можливе, щоб пом'якшити наслідки пандемії COVID для дітей та батьків, - каже Лотта Сільвандер, представник ЮНІСЕФ в Україні. - Діти повинні нормально харчуватися, жити в гідних умовах і здобувати освіту ». З цією метою в ЮНІСЕФ пропонують розробити короткострокову і довгострокову стратегію захисту, а в якості негайних заходів надати всім сім'ям з дітьми фінансову допомогу. Фахівці також наполягають на необхідності посилити існуючі соціальні програми, в тому числі збільшити щомісячні виплати на дітей.

 

Досвід інших країн показує, що виділення сім'ям готівки і заходи щодо соціального захисту на місцевому рівні допомагають ефективно боротися з бідністю. Для цього, як вказують в ЮНІСЕФ, необхідно в першу чергу збільшити число соціальних працівників, які безпосередньо спілкуються з населенням і вчасно оцінюють ситуацію, в якій опинилася кожна конкретна сім'я.

Зі свого боку,  ЮНІСЕФ має намір переглянути свої програми в Україні і переорієнтувати їх на пом'якшення наслідків пандемії для дітей. Планується широкий спектр заходів: від забезпечення лікарень захисними засобами до кампаній по освіті населення, допомоги з дистанційною освітою і підвищенням кваліфікації медпрацівників та інших фахівців.

«У Дитячому фонді ООН високо оцінюють діяльність українського уряду, спрямовану на соціальний захист мешканців країни, і пропонують подальшу співпрацю, щоб ще більше зміцнити вже вжиті заходи», - йдеться в прес-релізі організації.