Один із керівників ЦВК заявив про неможливість загального електронного голосування найближчим часом.

В Україні станом на тепер немає можливості запровадити електронне (інтернет) голосування на виборах, оскільки це може поставити під сумнів чесність підсумків виборів. Про це заявив заступник голови ЦВК Віталій Плукар під марафону «Місцеві вибори: оцінка ризиків та перелік рішень», організованого мережеою ОПОРА, передає кореспондент Тижня.ua.


«На сьогодні ми чуємо дискусії і певні ідеї з боку, зокрема, представників Кабміну щодо електронного голосування. Особисто я не бачу зараз можливості запроваджувати електронне голосування на виборах. Сьогодні навіть не всі населені пункти забезпечені інтернетом. Ми тим самим можемо натрапити на низку ризиків і перешкод, які нівелюють всі зусилля, щоб пройшли справедливі і чесні вибори», - зазначив Плукар.

 

Він наголосив, що в рекомендаціях Венеціанської комісії йдеться про запровадження електронного голосування лише в тому випадку, «коли є система, якій вже довіряють».

 

«Можливо першочергово це має бути неофіційно, паралельно з (традиційним - Ред.) голосуванням. Скажімо так, з паперовим слідом, щоб не підірвати довіру виборців до результатів. На сьогодні передчасно казати про запровадження електронного голосування на виборах», - додав Плукар.

 

За його словами, ЦВК є прибічником запровадження інновацій у виборчі процедури. Мова йде про машинне голосування та автоматизацію волевиявлення на дільниці, а це не слід плутати з електронним голосуванням через інтернет.

 

«Наші пропозиції Комітету парламенту щодо змін до виборчого законодавства містять пункт про початок дискусії щодо запровадження можливості машинного голосування. Однак це зовсім інша справа. Йдеться про автоматизацію голосування на виборчій дільниці з обов'язковим залишенням паперового сліду. Крім того, йдеться про можливу іноваційність у запровадженні електронного підрахунку», - розповів член Центрвиборчкому.

 

Зазначимо, що профільне Міністерство цифрової трансформації у березні 2020-го заявили про плани запровадження електронного голосування на виборах. Однак там зазначили, що «повноцінного» е-голосування на найближчих місцевих виборах все ж не буде.

 

«Мінцифра має амбітні плани, але процедури досить складні. Тому одразу попереджаємо, що повноцінного е-голосування на місцевих виборах ще не буде. Проте, у нас великі плани щодо експериментальних проєктів на окремих виборчих дільницях», - повідомили у відомстві.

 

Президент Володимир Зеленський 22 квітня, під час показу фільму «Рік президента Зеленського» зазначив, що наступні президентські вибори мають бути електронними. Як приклад він навів досвід Естонії.