Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ констатувала п'ятиразове збільшення кількості військової техніки, розміщеної поблизу лінії зіткнення на Донбасі, включно із житловими районами та поблизу них, заявив голова СММ ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік.


Водночас він закликав сторони відвести озброєння та ліквідувати позиції, розміщені в житлових районах і поблизу них обабіч лінії зіткнення.

"Місія констатувала п'ятиразове збільшення кількості військової техніки, розміщеної поблизу лінії зіткнення, включно з житловими районами і біля них. Періоди підвищеної напруженості супроводжувалися спалахами насильства, що призводило до зростання кількості жертв серед цивільного населення. Протягом звітного періоду СММ підтвердила інформацію про 26 жертв серед цивільного населення, з яких 21 - унаслідок обстрілів", - сказав Чевік на засіданні постійної ради ОБСЄ в четвер, повідомляє interfax.

Голова місії зазначив, що за той самий період також підтверджено пошкодження внаслідок бойових дій 40 громадських і приватних об'єктів, зокрема життєво важливих об'єктів цивільної інфраструктури, шкіл, церков, будинків.

Чевік наголосив, що сторонам конфлікту на Донбасі час вжити заходів, щоб реалізувати свої політичні зобов'язання на практиці, зазначивши, що в період із 4 квітня до 20 червня було зафіксовано понад 1 300 порушень режиму припинення вогню із застосуванням озброєння, яке мало бути відведене згідно з Мінськими угодами.

Також він звернув увагу на те, що у зв'язку із закриттям контрольних пунктів в'їзду-виїзду на лінії розмежування люди не мають можливості забрати власні пенсії або позбавлені медичного лікування. "Становище цивільного населення додатково ускладнюється тим, що контрольні пункти в'їзду-виїзду зачинені з огляду на заходи, вжиті у зв'язку з пандемією COVID-19. Через це люди не мають можливості забрати власні пенсії або позбавлені медичного лікування", - пояснив голова місії.

Він також зазначив, що свободу пересування СММ у непідконтрольних уряду районах останніми місяцями обмежували ще більше, через що спостерігачі не мали можливості потрапити в ці райони. Чевік наголосив, що для роботи СММ важливо мати однакові процедури у всій країні.

Крім того, голова місії висловив занепокоєння у зв'язку з умисними діями проти персоналу та майна СММ. "Я засуджую серйозні інциденти, які, як і раніше, стаються зі співробітниками і технічними засобами місії. У червні були знищені три комплекси камер спостереження СММ, а наші безпілотні літальні апарати щодня зазнають обстрілів зі стрілецької зброї та впливу радіоперешкод", - додав він.

Чевік зробив акцент на тому, що гарантування безпеки співробітників місії було і залишається його першочерговим пріоритетом.