Перші повідомлення про вибух в бейрутському порту з'явилися в соцмережах за лічені хвилини після події.

 

Разом зі справжніми відео, знятими мешканцями Бейрута у Twitter, WhatsApp почали швидко поширюватися різноманітні чутки про причини вибуху.

Про що вони були, - досліджує ВВС.

 

Від феєрверків до атомних бомб

 

На деяких відео можна розгледіти маленькі вибухи і пожежу, після чого прогримів великий вибух. Це дало підстави для твітів про те, що все відбулося на фабриці піротехніки.

Якийсь час версія про піротехніку здавалася правдоподібною.

Автори інших вірусних твітів висунули ідею про атомну бомбу, оскільки хмара, що піднялося в небо, нагадувала гриб.

 

Twitter

Фото ВВС У Twitter помилково назвали вибух ядерним

 

Один такий твіт, наразі вже видалений, ретвітнули на верифіковані акаунти з більш ніж 100 тис. фоловерів. Кілька тисяч людей встигли поділитися ним або поставити лайки.

Експерти з озброєнь відразу помітили, що, якби вибух був ядерним, він мав би супроводжуватися сліпучим білим спалахом і тепловим випромінюванням, яке завдало б людям сильні опіки.

А грибоподібні хмари притаманні не тільки атомним бомбам. В принципі такі хмари завжди виникають при стисненні вологого повітря внаслідок конденсації води.

 

Бомбардування або ракета

 

Проте деякі вебсайти та громадські діячі продовжували поширювати необґрунтовані слова про ядерний удар. Його, в залежності від симпатій і антипатій авторів, приписували США, Ізраїлю і "Хезболлі".

Конспірологічні теорії від крайніх правих груп з'явилися на таких платформах, як Facebook, 4chan, Reddit і в месенджері Telegram, йдеться в дослідженні лондонського Інституту стратегічного діалогу, що займається вивченням екстремізму.

Найчастіше зустрічалися твердження, що вибух став результатом ізраїльської атаки або стався на складі озброєнь "Хезболли".

 

вибух

Фото ВВС Дехто помилково стверджував, що вибух став наслідком удару ракети

 

"Відомі джерела дезінформації, включаючи мережеві спільноти вкрай правих радикалів, поширюють безпідставні версії про природу і причини вибуху, намагаючись пов'язати його з Ізраїлем та іншими державами", - заявила ВВС співробітниця Інституту стратегічного діалогу Клоі Коллівер.

Влада Лівану і Ізраїлю заявили, що Ізраїль ніякого стосунку до вибуху в Бейруті не мав.

Прихильники американського конспірологічного культу QAnon у Facebook пов'язали бейрутський вибух з "війною між урядом і центральною банківською системою".

QAnon просуває серед американських правих конспірологічну теорію про те, що президент Дональд Трамп нібито веде таємну війну проти педофілів-сатаністів серед американської політичної, ділової та медійної еліти. Жодних фактів, що підтверджують цю теорію, немає.

 

Нетаньяху не показував пальцем на місце вибуху

Фотографії ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньяху, який виступає на сесії Генасамблеї ООН у 2018 році, стали популярними у соцмережах разом з твердженнями, що він тоді нібито показував на карті місце нинішнього вибуху.

Знімки справжні, але вирвані з контексту.

 

Нетаньяху

Біньямін Нетаньяху показував інше місце на карті Бейрута

 

Нетаньяху показував зовсім інший район Бейрута, де, за його словами, переховувала зброю "Хезболла". Місце, позначене на його карті як "Точка 1", знаходиться за декілька кілометрів на північ від порту.

 

Слова Трампа

 

Чуткам про диверсію частково сприяло те, що Дональд Трамп на пресконференції у Білому домі за кілька годин після вибуху назвав його "жахливим нападом".

Аналіз, проведений Інститутом стратегічного діалогу, показав, що крайні праві групи використали слова президента США, при цьому виправляючи їх у вигідному для себе світлі.

 

Вибух

ВВС У соцмережах Трампу приписали слова, яких він не говорив

 

Так, автор запису в Telegram приписав йому таке: "Це схоже на жахливий терористичний напад", хоча слово "терористичний" Трамп не говорив.

"За останні 24 години ми зафіксували численні посилання на заяву президента Трампа про "напад" з боку інтернет-спільнот, що займаються конспірологією і дезінформацією. Це показує, які небезпечні неретельно підібрані слова у моменти криз", - говорить пан Коллівер.

Деякі записи в соцмережах переповідають нібито слова Дональда Трамп, що США заздалегідь отримали попередження про вибух. Такого президент США також не говорив.

Корисно нагадати, що перші хвилини і години після сенсаційної новини - благодатний час для дезінформації і спекуляцій в інтернеті. Перш ніж поширювати їх - подумайте.