Ініціативу Юлії Тимошенко щодо утворення парламентської місії задля підтримки мирного процесу на Сході України зумовлено перед усім прагненням вивести з глухого кута багаторічні перемовини у Мінську, що так і не призвели, не лише до відновлення територіальної цілістності України, а бодай до стійкого припинення вогню. Тим часом, з обох боків фронту мирні громадяни важко потерпають від війни, що триває вже майже стільки, як і Друга Світова.

Виглядає так, що і українська і російська сторона адаптувалися до поточного стану речей і втратили мотивацію до досягненея стійкого миру. Припускаю, що не в останню чергу через зиск від тіньових товарних потоків, що рухаються як через лінію фронту, так і через російсько-український кордон в зоні окупації.


Верховна Рада, зрештою, зобов'язна розібратися у справжніх механізмах і причинах підтримання активної фази конфлікту та повідомити про нього українському суспільству. Це лише одне із завдань пропонованої Ю.Тимошенко парламентської місії.


Ще одним з важливих напрямків її діяльності має стати привернення уваги міжнародного співтовариства до дотримання прав людини в ОРДЛО. Є численні факти нелюдського поводження т.зв. "органів влади республік" з мирними громадянами - безпідставного позбавлення свободи, тортур, привласнення майна, примусової праці.У Мінську ці питання, якщо і підіймаються, то якось потаємно - без публічних наслідків для терористів. Уповноважений з прав людини Верховної Ради, в рамках пропонованої місії, має отримати змогу брати участь у дослідденні і оприлюдненні таких фактів.


Ще одним аспектом роботи місії має стати робота над дорожньою картою деокупації Криму, який цілковито опинився поза мінським процесом.


Як бачимо, цією стратегічною ініціативою Ю.Тимошенко вкотре демонструє професійність та всеохопність її підходів до вирішення проблем, що складають глобальні загрози для України. Вона та її команда готові брати на себе відповідальність за долю держави в умовах дедалі більш нестабільного світу.

 

Костянтин Матвієнко

Політичний експерт