Стан Куяльницького лиману близький до критичного - незважаючи на всі прийняті раніше заходи, він швидко сохне, а рівень корисних речовин, що роблять водойму цілющою, зменшується.


Уже зараз лиман потребує підживлення водою, але вже не морською, а прісною, і вчені ламають списи щодо того, що робити і як бути.

 

 

Як передає кореспондент «Думської», на цьому тижні в обласній державній адміністрації відбулася нарада з питань відновлення, стабілізації та оздоровлення водних ресурсів Куяльницького лиману.


На ньому підняли питання про необхідність підживлення його водою в умовах триваючої посухи. На жаль, він уперся в відсутність наукових досліджень і грошей.


Новий директор інституту морської біології НАН України Галина Мінічева (була обрана на цьому тижні замість загиблого у вогні пожежі на Троїцькій, 25 Бориса Александрова) розповіла, що в води Куяльник потребує вже зараз, але морська зараз для нього просто небезпечна.

«У нас є протокол, по якому ми наповнювали водойму водою в зимовий період, коли температура морської води падала нижче восьми градусів. Зараз вода близько 20 градусів, і ми бачимо, як маси органіки скупчуються на пляжах. Якщо залити цією водою Куяльник зараз, то ми ризикуємо сильно погіршити його стан », - зазначила вона.

 

 

 

У свою чергу ректор Одеського національного екологічного університету Сергій Степаненко зазначив, що питання наповнення Куяльника водою в літній період можна було б розглядати, якби були проведені наукові дослідження, однак в ОДА не можуть знайти сміховинну суму в 84 тисячі гривень.
«Ми вже місяць тому піднімали це питання, але віз і нині там - кошти не виділені, і ми, звичайно ж, не можемо ризикувати, не провівши досліджень. У інституту морської біології таких грошей немає, а в ОДА не виділяють. Більш того, ні в цьому, ні в минулому році не проводиться моніторинг стану водойми з тієї ж причини - відсутність фінансування. Щоразу хтось винен: то адміністрація, то облрада, то ще хтось, але підсумок один - ми не ведемо моніторингу за лиманом », - розповів« Думській »Сергій Степаненко.


За словами вчених, підживлення Куяльницького лиману морською водою може бути лише тимчасовим заходом, який не тільки не вирішує проблеми в цілому, але і створює загрозу.
«Куяльнику потрібна прісна вода - це практично аксіома: морська вода наповнює водойму, але одночасно збільшує солоність. Якщо не подати в найближчі роки достатньої кількості прісної води, Куяльник висохне і перетвориться в солончак », - вважають в інституті морської біології.
На нараді Сергій Степаненко заявив, що необхідно негайно почати розчищення русла річки Великий Куяльник - прибрати дамби, ліквідувати приватні загати, яких не менше 140.
«Через два-три тижні почнуться дощі, і нехай вони будуть не такі рясні, але все ж це дасть приплив прісної води в лиман», - зауважив науковець.