Кілька найбільших банків світу давали можливість злочинцям переміщати брудні гроші по всій планеті, випливає з витоку документів про транзакції на загальну суму близько 2 трлн доларів, пише ВВС.


Йдеться про файли FinCEN - спеціального підрозділу по боротьбі з фінансовими злочинами в складі міністерства фінансів США.


У документах також показується, як російські олігархи використовували західні банки, щоб обійти введені проти них санкції США і Євросоюзу.

За останні п'ять років це вже не перший великий витік даних, порівнянна з "Панамським" і "Райським" досьє, які допомогли показати, як влаштовані сучасні схеми по відмиванню грошей та фінансові злочини.


Що таке файли FinCEN?

Файли FinCEN - це більше 2500 документів, більша частина яких - звіти, які банки відповідно до закону відправляли міністерству фінансів США в період з 2000 по 2017 рік.

У цих звітах банки повідомляють про підозрілі дії своїх клієнтів, проте самі по собі ці документи не є доказом порушення закону.

Документи FinCEN отримали журналісти Buzzfeed, які потім передали їх Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Ця група об'єднує представників 108 новинних організацій в 88 країнах, в тому числі репортерів програми Бі-бі-сі "Панорама".

Сотні журналістів вивчили величезні масиви технічної документації, щоб оприлюднити частину діяльності, до якої банки не хотіли б привертати увагу.

 

Як відзначає Фергюс Шиель з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) цей витік даних дає «уявлення про те, що саме банки знають про величезні потоки брудних грошей по всьому світу».

Це порушує питання про те, чому банки, які помітили цю підозрілу діяльність, не завжди реагували на це. І чи можуть з цим впоратися Сполучені штати та інші країни, в яких працюють ці банки?

Що ж розкрив цей витік даних?

  • Банк HSBC дозволив шахраям переміщати мільйони вкрадених доларів по всьому світу, навіть після того, як дізнався від американських слідчих, що ця схема була шахрайством.
  • Американський фінансовий холдинг JP Morgan, що об'єднує кілька великих банків, дозволив компанії перемістити понад 1 млрд доларів через лондонський рахунок, не знаючи, кому він належить. Пізніше банк виявив, що компанія може належати мафіозі зі списку 10 найбільш розшукуваних ФБР.
  • Один із найближчих соратників президента Росії Володимира Путіна використовував Barclays Bank в Лондоні, щоб уникнути санкцій, які мали заважати йому користуватися фінансовими послугами на Заході. Частину готівки пішла на придбання витворів мистецтва.
  • У Великобританії зареєстрована велика кількість компаній, які фігурували у звітах про підозрілу діяльність. У файлах FinCEN вказано понад 3000 британських компаній - більше, ніж компаній з будь-якої іншої країни.
  • Центральний банк Об'єднаних Арабських Еміратів не реагував на попередження про місцеву фірму, яка допомагала Ірану ухилятися від санкцій.
  • Deutsche Bank переміщував брудні гроші за організовану злочинність, від терористів та наркоторгівців.
  • Standard Chartered переводив готівку в Арабський банк понад десять років після того, як рахунки клієнтів в йорданському банку використовувались для фінансування тероризму.

Згадані в цій історії банки заявили, що не можуть коментувати конкретні операції через закони про банківську таємницю, зазначає BuzzFeed News.

 

Витік файлів FinCEN відрізняється від усіх попередніх випадків тим, що це не просто документи однієї або двох компаній, а файли, які прийшли з різних банків і з різних країн.


Банківські звіти і згадувані в них компанії і особи демонструють широкий спектр діяльності, що викликає підозри. Документи також піднімають питання про те, чому банки, які помітили ці дії, не завжди робили якісь кроки, щоб якось вирішити свої побоювання.


У міністерстві фінансів США заявили, що витік і публікація документів відомства може нести загрозу національній безпеці США, скомпрометувати ведуться розслідування, а також поставити під загрозу безпеку установ і осіб, які надають владі свої звіти про підозрілі транзакції.


При цьому минулий мінфін США оголосив про можливий перегляд своїх програм по боротьбі з відмиванням грошей.

Великобританія також недавно оприлюднила плани з реформування системи зі збору та контролю інформації про компанії, щоб припинити шахрайство і відмивання грошей.