В останні тижні президентської кампанії в США в соціальних мережах з'являється все більше неправдивих або оманливих чуток. У ВВС зібрали і розглянули найбільш поширені з них.

 

"Мейл-ін"

Організатори кампанії Дональда Трампа неодноразово стверджували, що масштаб голосування поштою, що зріс у часи коронавірусу, яке в Штатах називають "мейл-ін", створить умови для масового шахрайства. Будь-яких доказів при цьому не пред'являється.

Насправді, махінації з голосами в Америці трапляються  вкрай рідко.

Минулого тижня президент Трамп припустив, що помилкова видача 50 тисяч відкріпних посвідчень для віддаленого голосування в штаті Огайо підтверджує, що майбутні вибори будуть об'єктом маніпуляцій.

Він послався на цей випадок під час заочних дебатів з Джо Байденом в четвер. Модератор втрутився, нагадавши, що директор ФБР поки не бачить широкомасштабного шахрайства з голосами.

Виборча комісія округу Франклін, штат Огайо, відповідаючи на президентський твіт, визнала інцидент серйозною помилкою, але запевнила, що комісія є двопартійною і вибори будуть проведені чесно. "Кожен голос буде пораховано", - заявили в комісії.

Помилка сталася через збій техніки: відмовив високошвидкісний сканер, і в результаті частина з більш ніж 250 тисяч відкріпних посвідчень, розісланих в окрузі, містила неправдиві дані.

Окружний виборчком запевнив, що всі виборці, яких торкнулася подія, отримали правильні посвідчення, і вжито всіх заходів, щоб ніхто не зміг проголосувати двічі.

 

"Бюлетені на смітнику"

У вересні кілька тисяч користувачів "Фейсбук" опублікували фотознімки поштових конвертів для бюлетенів з Каліфорнії, котрі були, на їхню думку, черговим доказом підготовки махінацій.

Адміністрація округу Сонома на своїй офіційній сторінці в тому ж "Фейсбуці" написала, що це фотографії порожніх конвертів з виборів [в Сенат] в листопаді 2018 року, викинуті відповідно до закону.
Бюлетені для голосування поштою на президентських виборах цього року взагалі ще не надсилали на той момент, коли були зроблені фото.
Всі дослідження, що проводилися як на федеральному рівні, так і на рівні окремих штатів, показують, що випадки шахрайства при голосуванні по пошті вельми рідкісні і нетипові.
Так, ФБР зараз розбирається з дев'ятьма бюлетенями, посланими військовими і визнаними недійсними в штаті Пенсільванія.
"Немає ніяких підстав для конспірологічної версії, ніби поштове голосування веде до масових порушень", - говорить член федеральної виборчої комісії Еллен Вайнтрауб.

 

Пересмикування і підтасовки

Відео та тексти з демонізацією опонентів, перекручуваннями і перебільшеннями - звичайна справа для передвиборчої боротьби, і нинішня кампанія не виняток.

Дональд Трамп-молодший помістив в "Твіттері" відео з уривком інтерв'ю Джо Байдена, в якому кандидат від демократів коментує словом "Бінго!" своє схвалення ідеї заборонити продаж зброї.

Однак насправді Байдена питали не про зброю взагалі, а про автоматичні гвинтівки.

Саме його позиція полягає в тому, що продаж в приватні руки цієї особливо небезпечної зброї повинна бути заборонена, а тим, хто вже нею володіє, треба запропонувати або здати її за грошову компенсацію, або зареєструвати.
Однак в коментарі до відео син президента повністю опустив цей нюанс.


Демократи, у свою чергу, відредагували уривок з прес-конференції Трампа таким чином, ніби він закликав відібрати у громадян зброю, хоча мова йшла про те, щоб вона не потрапляла в руки потенційно небезпечних осіб.

На цьому тижні передвиборчий штаб Трампа випустив відео, на якому головний епідеміолог США Ентоні Фаучи хвалить дії президента по боротьбі з коронавірусом. Насправді той говорив про себе самого.


Широкого поширення набуло твердження, ніби президент називав Covid-19 містифікацією. Відповідна передвиборча реклама, розміщена в "Фейсбуці" якимось "комітетом політичних дій" набрала кілька сотень тисяч переглядів.
Насправді, Дональду Трампу траплялося робити ненаукові заяви з приводу коронавіруса, але такого він не говорив. Слово "містифікація" стосувалося не до загрози Covid-19, а до реакції демократів на прийняті ним заходи.


Прихильники Трампа поширювали брехливі твердження, ніби під час першого раунду президентських теледебатів у вусі у Байдена був слуховий апарат, і що в ході інтерв'ю він користується телесуфлером.

 

"Двійники бін Ладена і Трампа"

Останнім часом в "Твіттері" зі швидкістю лісової пожежі розповсюджується твердження з посиланням на анонімного співробітника ЦРУ, що в травні 2011 року в Пакистані нібито був убитий не Усама бін Ладен, а його двійник, і що Джо Байден, що був на в той час на посаді віце президента, доклав руку до приховування правди.

Дональд Трамп ретвітнув повідомлення. У відповідь на поставлене під час заочних теледебатів в четвер питання, навіщо він поширює непідтверджену інформацію, президент відповів: "Нехай люди самі розберуться".

Колишній "морський котик" з підрозділу, який брав участь в ліквідації бін Ладена, в інтерв'ю Сі-Ен-Ен назвав цю конспірологічну теорію танцем на могилах героїв.


Трамп, у свою чергу, виявився жертвою конспірології, коли після його захворювання на Covid-19 в соцмережах почали писати, ніби його замінює двійник. Під заголовком "Справжній Трамп не покидав лікарню" були розміщені його фото до і після госпіталізації, покликані довести, що це нібито дві різні людини.

Хоча більшість сприйняла це як жарт, деякі інтернет-користувачі, судячи з коментарів, тримають все за чисту монету.

В історії відомий єдиний прецедент такого роду. Під час передвиборної кампанії в Нігерії в 2018 році чутки, ніби діючий президент Мохаммад Бухарі помер і його замінив двійник, розповсюдилися так широко, що останній визнав за необхідне виступити зі спеціальною заявою: "Запевняю вас, я справжній!"