Наш мозок потребує на диво мало ознак, щоб розпізнати стілець, собаку та всі інші об'єкти. Лише 49 ознак достатньо, щоб класифікувати майже все, доводить дослідження. На шкалі релевантних ознак - колір, форма та розмір, а також описи «може рухатися» або «пов'язаний із вогнем».

Шість із 49 основних ознак під час категоризації. Зображення: Hebart/ MPI CBS​.

 

Як ми розпізнаємо піцу, ракету чи птаха? На перший погляд, це здається простим, адже всі речі мають певні специфічні ознаки: у птаха є крила і пір'я, у ракети - подовгаста форма, із сопло виривається вогонь, а піца - пласка, кругла, з начинкою. Щоб визначити об'єкт, мозок розкладає його на окремі ознаки та зіставляє цю комбінацію з розумовими категоріями.

 

Але які та скільки ознак визначає мозок в процесі цього внутрішнього аналізу? Це в досі наймасштабнішому тематичному дослідженні з'ясували Мартін Гебарт (Martin Hebart) та його колеги з Національного інституту психічного здоров'я в місті Бетесда. Для цього вони показали майже 5500 піддослідним різні комбінації з трьох об'єктів та попросили їх визначити один «зайвий», тобто такий, що найбільше відрізнявся від двох інших.

 

«Так вдалося з'ясувати, що учасники вважали особливо подібним і типовим для певної категорії», - пояснив Гебарт. Через загалом 1,5 мільйона комбінацій по три та відповіді піддослідних науковці змогли визначити, за якими ознаками люди класифікують та групують предмети.

 

Хитрість полягала ось у чому: якраз на підставі індивідуальних відмінностей можна найкраще визначити, які ознаки мають значення. Так одна особа, вибираючи між коалою, брецелем і килимом, називала коалу «зайвою», бо вона - єдина тварина, жива. Інша особа могла назвати брецель недоречним у цій групі, бо килим і коала - пухнасті. Це означає, що релевантні ознаки в цьому випадку «тваринний» і «пухнастий».

 

Результат: нашому мозку потрібно тільки 49 ознак, щоб розпізнати та класифікувати майже всі об'єкти. «Наші результати демонструють, як мало ознак нам потрібно, щоб визначити всі об'єкти в нашому середовищі», - сказав Гебарт. Тож для розпізнавання об'єкта, «який сюди не пасує», вистачає від 9 до 15 ознак об'єкта, засвідчують тести.

 

Серед 49 релевантних ознак такі: круглий, кольоровий, великий, а також підкатегорії, зокрема функції, приналежність до групи організмів або вартість. Також звучали такі описи: річ складається з одного великого чи з багатьох маленьких, подібних одне на одного об'єктів - як тарілка спагеті.

 

«По суті, ми пояснили основний принцип мислення, коли йдеться про визначення об'єктів», - сказав Гебарт. Але зараз також випливло багато нових питань, які можна проаналізувати з допомогою подібного підходу. Наприклад, залишається неясно, чи ознаки об'єкта, названі важливими, будуть однакові для всіх людей: «Як на них впливає стать, вік, культура, освіта та інші соціодемографічні чинники», - сказали вчені. І яку роль відіграє знайомство особи з об'єктом, на який вона дивиться?

 

Водночас результати прояснюють певні неврологічні явища: досі вважали, що пацієнти, які в результаті пошкодження мозку не можуть впізнати та ідентифікувати певних тварин, взагалі не впізнають живих істот. Але, ймовірно, постраждалі не можуть розпізнати ознаку «пухнастий», що визначальна для тварин. З цього могли б виникати нові форми терапії.

 

 Джерело: Zbruc

Nadja Podbregar

49 Merkmale beschreiben unsere Welt 

Max-Planck-Institut für Kognitions- und Neurowissenschaften