26 жовтня в Білорусі розпочався загальнонаціональний страйк, до якого закликала Світлана Тихановська.

Перший день страйку вийшов досить хаотичним: закрилися десятки магазинів, кафе і ресторанів; застрайкували студенти кількох вишів. На промислових підприємствах страйкують, але не цілими колективами. Протестувальники знову вийшли на вулицю.

За даними незалежних білоруських ЗМІ, з ранку 26 жовтня в різних містах країни в тій чи іншій формі страйки і протестні акції почалися на сотнях підприємств.
Вимоги страйку: відставка Олександра Лукашенка, припинення насильства з боку міліції і звільнення всіх політичних в'язнів.

 

Про ситуацію на промислових підприємствах підтвердженої інформації немає. За даними місцевих ЗМІ та телеграм-каналів, на Мінському тракторному заводі день почався з того, що робочі пройшли колоною по цехам з закликом "Приєднуйся!".

Страйкуючі є і на провідних заводах країни: електротехнічному, заводі колісних тягачів, виробнику холодильників "Атлант", а також на найбільшому підприємстві з випуску мінеральних добрив "Гродно Азот".

За даними Радіо "Свобода", на "Гродно Азоті" міліція затримала від п'яти до десяти чоловік, які закликали до страйку. На територію підприємства вводили ОМОН, але над головним корпусом майорів червоно-білий прапор опозиції.

При цьому, помічник міністра промисловості Білорусі Чеслав Шульга заявив, що всі заводи "працюють, як завжди". У прес-службі "БелАЗ" повідомили, що завод працює в штатному режимі.

 

Білоруські хакери зламали сайт Національного банку країни, оскільки його співробітники не приєдналися до загальнонаціонального страйку.

За даними самого Нацбанку, сайт регулятора не відкривався вдень 26 жовтня.

Відповідальність за блокування сайту взяли на себе «кіберпартизани».

«Нацбанк не дуже хотів приєднуватися до народного страйку. Ми їх переконали», - прокоментували в співтоваристві «кіберпартизан».


У Мінську не відкрилися більше п'яти десятків кафе і ресторанів. На дверях деяких з'явилися таблички "технічну перерву" або просто "закрито".
Студенти в вузах почали акції непокори. Більше двох сотень студентів першого і другого курсів прийшли в головний будинок Білоруського держуніверситету і оголосили сидячий страйк. До них намагалися долучитися студенти старших курсів, які прийшли до другої пари, але в будівлю університету їх не пустила міліція.

Схожа ситуація в медичному університеті, національному технічному університеті, університеті інформатики і електроніки.

 

 

Прес-секретар міністерства освіти Білорусі Людмила Висоцька назвала студентські виступи "точковими, а не масовими". А сам міністр Ігор Карпенко заявив агентству державних новин "Белта", що акції студентів починають набувати "неприкритих форм агресії" і будуть припинятися "застосуванням нормативно-правових заходів".


Більше п'ятисот чоловік були затримані на акціях протесту 25 жовтня. Незважаючи на це нові марші опозиції почалися з ранку понеділка.
Спочатку на вулиці вийшли пенсіонери (одна з жінок несла плакат "страйкують, зятек, теща підтримує") і студенти. Кілька тисяч людей пройшли по тротуарах проспекту Незалежності.

 

Відео "Радіо Свобода"

 

 

Очікується, що протягом дня по всій Білорусі люди будуть шикуватися в ланцюги солідарності з тими, хто почав страйк. А на 18.00 запланована загальна акція протесту, її деталі поки невідомі.