Конституційний суд вважає неконституційною кримінальну відповідальність за неподання декларації або декларування завідомо неправдивих даних, оскільки Національне агентство із запобігання корупції не має права контролювати суддів. До цього рішення працівники судів також мали нести відповідальність за брехню у деклараціях.

 

Про це йдеться у резолютивній частині рішення суду, опублікованій 28 жовтня, пише Суспільне.

Зокрема, у рішенні наголошується, що НАЗК є органом виконавчої влади, а згідно з нормами Конституції виконавча та судова влада мають бути розділені. Це означає, що орган виконавчої влади НАЗК не може здійснювати нагляд за суддями.

"Конституційний Суд України наголошує на тому, що за стандартами конституціоналізму та цінностями Конституції України виключається контроль виконавчої гілки влади над судовою гілкою влади", - зазначено в документі.

На думку КС втручання НАЗК у діяльність судової влади є загрозою для незалежності судів.

"Процес перевірки на предмет виявлення корупції, звільнення та притягнення до відповідальності осіб, які не пройшли перевірки, може використовуватися як інструмент для зловживання та усунення політично „небажаних" суддів", - наголошує КСУ.

Водночас, суд визнає необхідність продовжувати боротьбу з корупцією, але на його думку, для судової влади мають бути розроблені виняткові правила.

"Категорії державних службовців мають різні рівні відповідальності та повноваження, тому необхідно забезпечити різні правила декларування, зокрема вищі судові органи мають право вимагати спеціальних актів регулювання цього питання, а деклараціями суддів може опікуватися спеціальний орган судової влади", - відзначається у рішенні.

На основі цього, як повідомлялося КСУ визнав неконституційними повноваження НАЗК в частині контролю виконавчої влади над судовою гілкою влади.