Євродепутати закликали Європейську комісію до дій щодо російської атомної енергії в Білорусі, тобто Островецької АЕС. Брюссель визнає, що має труднощі з налагодженням зв'язку з Мінськом, але заявляє, що оцінить безпеку об'єкта. 

Автори листа до єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон 21 жовтня нагадали, що політикиня у звіті про стан Енергетичного союзу від 14 жовтня 2020 року, зобов'язалася забезпечити максимально можливий рівень ядерної безпеки.

Тому, на думку підписантів листа, вона повинна вирішити питання безпеки Островецької електростанції, яка будується російським «Росатомом», до введення в дію першого енергоблока.

Євродепутати закликали Комісію вжити заходів на найвищому політичному та технічному рівні, щоб припинити введення в експлуатацію блоку принаймні до тих пір, поки безпека електростанції в Островці не буде оцінена компетентними експертами ЄС, які мають провести її перевірку в січні 2021 року.

Проте, цей блок вже запущений. Комісія не зупинила урочистого відкриття роботи білоруської АЕС.

Лист підписали члени Європарламенту з Чехії, Франції, Німеччини, Литви, Польщі та Швеції. Серед підписантів були Єжи Бузек та Рейнхард Бутікофер.

 

Тим часом нещодавно на Островеьцкій АЕС стався збій трансформаторів напруги, тобто спеціальних трансформаторів, що використовуються для вимірювання напруги в електричних ланцюгах. Білоруські експерти запевняють, що аварія не створила радіаційної загрози. Литва вимагає від Білорусі офіційної інформації щодо аварії.

 

Водночас вільнюське самоврядування продовжило роздачу таблеток йодиду калію до середини грудня.  У Центрі радіаційної безпеки ще раз підкреслюють, що таблетки слід приймати тільки після отримання сигналу від міністерства охорони здоров'я.

Інцидент на Білоруської АЕС, що стався майже два тижні тому, змусив експертів замислитися: а що, якби в той раз аварія була серйозною? У Центрі радіаційної безпеки Литви не очікували того, що тільки 45 відсотків жителів Вільнюса заберуть таблетки. І, до того ж, багато хто до цих пір не знають, як себе вести - і аптекарі, і представники самоврядування кажуть, що люди як і раніше задають питання, коли саме слід приймати таблетки.
Тимчасовий керівник Центру радіаційної безпеки каже, що і сама забрала таблетки тільки в четвер. Як і всі мешканці Вільнюса, вона отримала інструкцію, підготовлену центром на чотирьох мовах.
«У ній все чітко розписано - коли використовувати. У першому пункті зазначено, що приймати слід тільки після отримання рекомендації від міністерства охорони здоров'я », - підкреслює тимчасовий директор Центру радіаційної безпеки Рамуне Марія Стасюнайтене.