Вакцинація від COVID-19 буде для мешканців багатьох країн Європи безкоштовною. Тим, хто захоче приїхати в ЄС і зробити щеплення за свій рахунок, належить дивитися не на ціну, а на технологію.

 

До масової безкоштовної вакцинації свого населення від коронавірусу Німеччина та інші країни Євросоюзу можуть приступити в кінці грудня або в перші тижні 2021 року відразу після реєстрації вакцин і початку їх широкомасштабного виробництва і доставки. У такому випадку вже навесні спочатку дефіцитні вакцини виявляться, швидше за все, в широкому доступі, і при бажанні ними зможуть скористатися також  закордонні гості та медичні туристи, що приїзжають до ЄС.

 

Гарна новина для них: ніяких захмарних цін на вакцини не буде, всі вони виявляться по кишені звичайним представникам середнього класу. Так що критерієм вибору саме щеплення  стане не стільки ціна препаратів, скільки їх тип і виробник. І, відповідно, дані та відгуки про їхню ефективність і безпеку.

 

Якими вакцинами від коронавірусу можна буде зробити щеплення в Євросоюзі


На першому етапі, як видно, в Євросоюзі будуть зареєстровані три вакцини, і з їх виробниками ЄС вже підписала угоди про закупівлю великих партій. Німецько-американський консорціум компаній BioNTech і Pfizer зобов'язався поставити до 300 млн доз, британо-шведському концерну AstraZeneca, партнеру вчених Оксфордського університету, теж замовлені 300 млн доз, американська корпорація Moderna забезпечить до 160 млн доз.

Крім того, є попередні домовленості про закупівлю - в разі успішного завершення клінічних випробувань і реєстрації - вакцин німецької фірми CureVac (405 млн доз), франко-британського консорціуму Sanofi / GlaxoSmithKline (до 300 млн доз) і американської корпорації Johnson & Johnson (до 200 млн доз).


Так що нарикінці весни або влітку європейці зможуть, ймовірно, вибирати щонайменше з шести препаратів.

Населення Євросоюзу становить близько 450 млн осіб, так що наявних замовлень і опціонів з надлишком вистачить для вакцинації всіх бажаючих навіть двокомпонентними вакцинами. Тим більше, що робити щеплення захочуть, судячи за різними опитуваннями, тільки від половини до двох третин дорослих жителів ЄС.

 

Ціна вакцин від COVID-19: від 5 євро до 74 доларів


Коротше, вже в першій половині 2021 року Євросоюз забезпечить себе досить широким вибором вакцин від коронавірусу різних виробників, і конкуренція між ними буде сприяти стримуванню цін. Однак вони і так знаходяться на цілком помірному для фармацевтичного ринку західних країн рівні. (Винесемо за дужки готовність виробників надати бідним країнам істотні знижки або просто безкоштовні партії).

Найдорожча на даний момент вакцина корпорації Moderna буде коштувати урядам, що її замовляють в залежності від обсягу від 25 до 37 доларів США за дозу, так що ціна дворазового щеплення складе від 50 до 74 доларів.

Компанії BioNTech і Pfizer ще влітку домовилися з адміністрацією США про постачання першої партії вакцин за ціною 19,50 доларів за дозу (в сумі 39 доларів). В ЄС доза, мабуть, буде коштувати трохи дешевше - 15,50 євро (в перерахунку приблизно 18 доларів), все щеплення обійдеться, таким чином, у 31 євро.

За двохкомпонентну вакцину CureVac ЄС готовий, за неофіційними даними, платити від 10 до 12 євро за дозу. 

Найдешевшою, судячи за повідомленнями інформаційних агентств, виявиться Оксфордська вакцина компанії AstraZeneca: ціна дози складе близько 2,50 євро, так що імунізація обійдеться в 5 євро.

Мова, звичайно, йде про оптові ціни для особливо великих замовників, але вони дають певне уявлення про те, якою буде в кінцевому рахунку роздрібна ціна в аптеках ЄС. У будь-якому випадку це не ті суми, які можуть відлякати людину, яка приїхала в Європу з твердим наміром зробити собі щеплення від коронавірусу.

 

Основний вибір: векторна або мРНК-вакцина?


Тому при виборі вакцини вирішальну роль буде грати не ціна, а інші чинники. Ключовим з них виявиться, швидше за все, технологія створення вакцин. Кожен бажаючий зробити щеплення повинен буде, думається, в першу чергу вирішити для себе, що він вважає за краще: традиційні вакцини, включаючи векторні (AstraZeneca), або інноваційні мРНК-вакцини (BioNTech / Pfizer, Moderna, CureVac)..

У першому випадку механізм дії так чи інакше складається в тому, що людину "заражають" ослабленим вірусом, а у другому імунну відповідь викликають на клітинному рівні завдяки, грубо кажучи, новітнім досягненням генної інженерії. Появі цього нового покоління вакцин передували багаторічні наукові дослідження біотехнологічних компаній (чим значною мірою пояснюється більш висока ціна), але такі препарати ніколи ще не застосовували. Це неминуче породжує питання про їх можливі довгострокові наслідки.

На думку німецьких ЗМІ, "хайтековські" мРНК-вакцини від COVID-19 отримають поширення головним чином в найбільш індустріально розвинених і багатих країнах і навіть можуть викликати справжню революцію в фармацевтиці, тоді як менш дорогі векторні вакцини проти коронавірусу будуть широко затребувані за межами Євросоюзу і Північної Америки.

 


Deutsche Welle