Міністерство закордонних справ Білорусі стверджує, що колишній спецназовець Ігор Макар, який передав записи білоруських сил безпеки незалежним ЗМІ, пропонував владі інформацію в обмін на велику винагороду.

 

Колишній заступник командира бойової групи "Алмаз", а нині представник громадянської ініціативи Білоруського народного трибуналу, в понеділок дав свідчення у Києві у справі про вбивство Павла Шеремета у зв'язку з публікацією запису білоруських спецслужб від 2012 року.

 

Зі свого боку МЗС Білорусі опублікувало свій контр матеріал. На аудіозаписі, опублікованому МЗС, чутно розмову співробітника посольства Білорусі в Литві з людиною, голос якої нагадує голос Макара. Він пропонує надати певну інформацію за велику винагороду. Анатолій Глаз із прес-служби МЗС Білорусі повідомив, що запис "однозначно демонструє очевидні шахрайські цілі" Ігоря Макара.

 

В інтерв'ю "Свабодзе " колишній спецназовець підтвердив факт такої розмови та розповів про її обставини.

«У середині червня 2020 року я отримав інформацію від своїх анонімних джерел про те, що  планується провокація із застосуванням спеціального підрозділу СБП (Служба безпеки президента). Провокація полягала в тому, що у разі широкомасштабної акції протесту та втрати контролю над протестуючими, співробітники УБУ, одягнені у цивільний одяг, відкриватимуть вогонь по спецназу під виглядом протестуючих. У зв'язку з цим буде введено надзвичайний стан, і за допомогою силового блоку, із застосуванням вогнепальної зброї, спеціальної техніки та броньованої техніки, буде придушено весь протест ».

Щоб уникнути цієї провокації, Макар вирішив не лише передати її ЗМІ, а й показати офіційним органам Білорусі, що підготовка провокацій відома не лише спецслужбам. Крім того, за словами Макара, ЗМІ та блогери відмовили йому у публікації інформації, вважаючи це провокацією.

«Я звернувся до білоруського посольства у Вільнюсі. На першій зустрічі я сказав, що маю дуже важливу інформацію, яку я готовий надати і не хочу займатися політичною діяльністю. Я зрозумів, що мені запропонували наступну зустріч, яка вже буде записана. Це було частиною моїх планів!

На другій зустрічі мене запросили до іншого кабінету, і я розповів повну інформацію про провокацію, яку підготували спецслужби Білорусі. Він вказав джерело її отримання та деякі факти, що підтверджують підготовку провокації. Я також сказав, що цю інформацію отримав мій інформатор з КДБ. У відповідь працівник посольства дуже наполегливо попросив мене передати цього співробітника. Але я відразу відмовився.

Потім, щоб зробити свою поїздку до посольства правдивою, я сказав, що хочу отримати круглу суму за інформацію, і конкретно повідомив неправдиву інформацію про те, що Європа готується до вбивства колишніх кандидатів у президенти в Білорусі. Я розумів, що інформація буде перевірена, і розумів, що це не відповідає дійсності. Вони припинять діалог зі мною і культурно відмовляться. Так і сталося. Це був мій великий план, під час якого я досяг свого результату. Посольство отримало інформацію про підготовку провокацій і попередило мене. Я вижив і продовжую свою політичну діяльність ".


Макар стверджує, що білоруське МЗС не наважилося опублікувати запис усієї розмови в посольстві, обмежившись нарізанням та складанням.

"Чи готові МЗС чи інші органи опублікувати запис цілком?Яку роботу провів МЗС, щоб запобігти цій провокації? Чи були звільнені люди, які брали участь у підготовці цієї провокації? Чи порушені кримінальні справи? На жаль, ми не знатимемо відповіді на ці запитання найближчим часом. Але ми вдячні за публікацію цього запису, оскільки він підтверджує, що влада Білорусі знала про заплановані злочини ".