Поговоримо про ефективність вакцинації в Ізраїлі та звіт із тестування вакцини від AstraZeneca, яку у індійського виробника закупив уряд. А також про те, чи є сенс приймати вітамін D під час лікування від COVID-19. Все це у науковому огляді Тижня.

 

Ефективність вакцини від AstraZeneca

Перша партія у 500 тис. доз вакцини CoviShield від індійського виробника Bharat Biotech уже прибула в Україну. Ця вакцина виготовляється в Індії за ліцензією від Оксфордського університету та компанії AstraZeneca. Проте дані щодо ефективності оригінальної вакцини суперечливі. 19 лютого у журналі The Lancet вийшов звіт від виробників щодо ефективності різних режимів введення вакцини. Дослідження проводилися на 24 422 добровольцях, набраних у Великій Британії, Бразилії та Південно-Африканській республіці.

Загальна ефективність після введення двох доз вакцини склала 66,7%. Проте ефективність різна в залежності від того, з яким інтервалом вони вводяться і який розмір другої дози (повна, або зменшена вдвічі). Ефективність першої дози протягом 22-90 днів з моменту введення в середньому становила 76% (від 59,3 до 85,9%). Найкраща ефективність досягалася після введення двох стандартних доз з інтервалом більшим за 12 тижнів (81,3%, від 60,3% до 91,2%). Якщо ж другу дозу вводили раніше за шість тижнів, ефективність падала до 55%. Вірогідно, це пов'язано із архітектурою вакцини. Це векторна вакцина, в якій гени коронавірусу вбудовані в безпечний для людей аденовірус. Можливо, імунна відповідь на аденовірус в разі швидкого введення другої дози заважає імунній системі виробити антитіла до коронавірусу. Є ще один момент - так як дослідження проводилися до грудня минулого року, то вони не захопили початок розповсюдження нових штамів у Великій Британії, Бразилії та ПАР. Дія вакцини від AstraZeneca проти них поки що достеменно невідома, проте є свідчення про нижчу ефективність, через що Південно-Африканська республіка навіть відмовилася від використання цього препарату.

 

Вакцинація в Ізраїлі

Станом на 19 лютого Ізраїль є лідером серед усіх країн за часткою населення, що була вакцинована принаймні однією дозою вакцини - 82,4%.  У журналі The Lancet вийшов проміжний звіт ефективності однієї та двох доз вакцини BNT162b2 від компаній Pfizer та BioNTech в реальних умовах масового щеплення населення.

Науковці із Медичного центру імені Хаїма Шиби в Рамат-Гані, найбільшого ізраїльського госпіталю із 9647 осіб медперсоналу, проаналізували вплив вакцинації на кількість заражень серед своїх співробітників. Станом на 24 січня 7214 працівників отримали першу дозу вакцини, 6037 - обидві дози. Від них вимагалося негайно повідомляти про пов'язані із COVID-19 симптоми, ПЦР-тестування проводилося в той же день, і, як стверджують вчені, вони змогли виявити усі випадки заражень в госпіталі. З 19 грудня (моменту старту вакцинації) до 24 січня усього 170 людей заразилися коронавірусом, з них 52% були невакциновані, 46% отримали першу дозу вакцини, і усього 2% (або троє медпрацівників) - другу. Протягом двох тижнів з моменту першого щеплення кількість заражень знизилася на 30%, на 3-4 тижні - на 75%. Кількість хворих із симптомами, в порівнянні з невакцинованими, знизилася ще більше - на 47% протягом двох тижнів з початку вакцинації, і на 85% на 3-4 тижні. Таким чином навіть перша доза вакцини суттєво впливає на зменшення кількості нових інфекцій та кількість симптоматичних випадків хвороби.

 

Вітамін D

Вже писали про відсутність позитивного впливу на перебіг хвороби прийому вітаміну С та добавок цинку.  17 лютого у журналі JAMA вийшла робота науковців із Університету Сан-Паулу, Бразилія, про відсутність ефекту від прийому великих доз вітаміну D, про позитивну дію якого проти коронавірусу багато спекулювали. Вчені набрали групу із 240 добровольців з медіанним віком 56 років із підтвердженим діагнозом COVID-19 з середніми чи сильними симптомами. Їх розділили на групу плацебо і тих, хто разово отримав 5 міліграмів вітаміну D3 (така доза рекомендована для прийому тих, хто має нестачу вітаміну D).

За результатами дослідження, час, який провели люди з обох груп в госпіталі не відрізнявся - в середньому 7 днів (від 4 до 10 для експериментальної групи і від 5 до 13 для групи плацебо). На смертності це також суттєво не позначилося - 7,6% проти 5,1%, як і на потребі в штучній вентиляції легень (7,6% проти 14,4%). Висновок науковців - немає статистичної різниці для перебігу хвороби, чи приймає людина під час лікування велику дозу вітаміну D, чи ні.