Уряд Японії дозволив злити в океан понад 1 млн тонн води з атомної електростанції "Фукусіма-1", що постраждала від цунамі в 2011 році. Токіо запевняє, що вода буде очищена від радіоактивних речовин і її злив в океан буде безпечним, але влада сусідніх країн стурбовані цим рішенням.

 

За оцінками японської влади, процес підготовки до скидання води займе близько двох років. За цей час оператор станції Tokyo Electric Power планує видалити з неї шкідливі речовини, побудувати необхідну для цього інфраструктуру і отримати схвалення регулюючих органів.

Токіо стверджує, що скидання води необхідне для комплексного виведення з експлуатації пошкодженої цунамі станції, відзначаючи, що аналогічно відфільтрована вода регулярно скидається з атомних станцій по всьому світу.
Як зазначає агентство Рейтер, майже 1,3 млн тонн води, якою можна було б заповнити близько 500 олімпійських плавальних басейнів, зберігаються у величезних резервуарах на "Фукусімі", і вільного місця в них практично не залишилося.

Ця вода очищена від більшості небезпечних радіоактивних речовин, проте містить в собі тритій - радіоактивний ізотоп водню, який неможливо повністю витягти з неї технічно.
Однак в Японії заявляють, що до моменту скидання зміст тритію в воді буде відповідати нормі, встановленій Всесвітньою організацією охорони здоров'я для питної води, і буде в 40 разів нижче безпечного рівня, встановленого нормами, що діють в країні.

 

Стурбованість з приводу рішення японської влади скинути в океан воду з "Фукусіми" висловили влада Південної Кореї і Китаю.
"Народ Республіки Корея протестує проти рішення японської влади. У свою чергу уряд зажадає від Японії вжити заходів для забезпечення безпеки наших громадян та запобігання шкоди морській екосистемі", - заявив після екстреної наради глава управління координації державної політики країни Ку Юн Чхоль.
Посол Японії в Сеулі Коїті Аібосі - вперше після вступу на посаду в лютому цього року - у вівторок вранці був викликаний в південнокорейське МЗС.

 

Цунами в 2011 году обрушилось на АЭС

Цунамі у 2011 році обрушилось на АЕС

 

У Китаї заявили, що скидання води з "Фукусіми" не повинне починатися до тих пір, поки не будуть досягнуті угоди з сусідніми країнами і Міжнародним агентством з атомної енергії.

"Ми настійно закликаємо Японію проявити відповідальність, дотримуватися наукового підходу, виконувати свої міжнародні зобов'язання і належним чином реагувати на серйозну стурбованість міжнародного співтовариства, сусідніх країн і їхніх громадян", - йдеться в заяві МЗС Китаю.

Прем'єр-міністр Японії Есіхіде Суга на нараді членів кабміну заявив, що уряд забезпечить безпеку процесу скидання води і "вживе всіх заходів, щоб уникнути шкоди від поширення невірної інформації".

Урядова комісія ще в минулому році рекомендувала скинути воду з "Фукусіми" в море, однак проти цього активно виступали представники риболовецької індустрії, які побоювалися масових відмов від будь-яких морепродуктів, здобутих у цій зоні.