Чи діє набутий від вакцинації імунітет на нові штами коронавірусу та які наслідки мають щеплення - про це докладніше в науковому огляді Тижня.


Перехресний імунітет після вакцинації

Раніше вже писали про необхідність вакцинувати навіть тих людей, хто вже перехворів на COVID-19. В такому випадку кількість антитіл до S-білка коронавірусу в їхньому організмі зростає щонайменше в 100 разів.  Нове дослідження в журналі Science показує, що така схема вакцинації покращує і відповідь імунітету на нові штами.

Кампанія з вакцинації збіглася в часі із третьою хвилею пандемії в багатьох країнах та розповсюдженням нових штамів, як-от південноафриканського чи індійського, який, почасти, спричинив жорсткий спалах в Індії. Науковці з Університетського коледжу Лондону задалися метою порівняти імунну відповідь B- та T-лімфоцитів на нові штами (британський B.1.1.7 та південноафриканський B.1.351) в людей, що були вакциновані обома дозами вакцини від Pfizer/BioNTech, і раніше не хворіли, та в тих, хто одужав і отримав лише одну дозу.

Для цього вони обрали дві групи британських лікарів, і аналізували імунну відповідь на нові штами взятих в них зразків протягом 42 тижнів з моменту вакцинації. Двохдозова вакцинація зменшує ризик симптоматичного COVID-19, викликаного оригінальним вірусом, на 95%, проте для нових штамів це число може бути меншим. За результатами дослідження, 96% вакцинованих перехворілих мали високу активність T-клітин проти нових штамів, в порівнянні із 70% людей, що раніше не хворіли, та отримали вакцину. При цьому концентрація T-лімфоцитів у людей з першої групи була в чотири рази вища. Нові штами коронавірусу відрізняються від дикого кількома мутаціями в S-білку, що покращують його взаємодію із рецепторами в людських клітинах і збільшують вірогідність поширення інфекції. Дослідження показало, що, незважаючи на ці зміни, T-клітини все одно добре розпізнають і нейтралізують нові штами. В той час як антитіла, індуковані хворобою чи вакцинацією, справляються із цим гірше.

 

Побічні ефекти після вакцинації

Яка вірогідність небажаних побічних ефектів після вакцинації? Велика наукова група із Кінгс-коледжу Лондона розібралася в цьому на вибірці у майже 630 тис. людей. Свої результати вони опублікували в журналі The Lancet Infectious Diseases.

Вчені аналізували вихідні дані додатку COVID Symptom Study, яким користуються в Сполученому Королівстві для моніторингу перебігу хвороби. Приблизно 282 тис. вакцинованих препаратом від Pfizer та 345 тис. тих, хто отримав вакцину AstraZeneca, відмічали різноманітні побічні ефекти протягом восьми днів з моменту отримання першої дози.

Загальні небажані ефекти (хоча б один із наступних - головний біль, втома, озноб, лихоманка, нудота, діарея) спостерігалися в 13,5% вакцинованих препаратом Pfizer і в 33,7% - AstraZeneca. Локальні ефекти (почервоніння, біль, набряк, свербіння в місці уколу) - у 71,9% з групи Pfizer та у 58,7% - AstraZeneca. Загальні ефекти були частішими у людей, молодших за 55 років. Про них повідомили кожен п'ятий вакцинований Pfizer та половина від групи AstraZeneca.  Проти кожного десятого та кожного третього в групі старших за 55 років. Також частіше на побічні ефекти скаржилися вакциновані, що вже перехворіли до того (в 2,9 та 1,6 рази частіше для груп Pfizer та AstraZeneca).

Найчастішим загальним ефектом був головний біль (7,8% для Pfizer та 22,8% для AstraZeneca), далі - втома (8,4% та 22,1%), озноб (2,5% та 6,4%), діарея (1,4% та 2,2%). В групі AstraZeneca також спостерігалися біль у суглобах (11,5%) та у м'язах (7%). Здебільшого всі симптоми тривали 1-3 дні  після вакцинації, лише мізерна доля людей сповіщала про наявні побічні ефекти після 3-4 дня. Ці дані в цілому відповідають звіту Державного експертного центру МОЗ України про побічні ефекти, на які скаржилися люди під час вакцинаторської кампанії в нашій країні.

 

Вакцинація вагітних

Вже писали про ускладнення для вагітних, які перехворіли на COVID-19, тоді як в клінічні випробування вакцин їх було залучено дуже мало. 21 квітня в журналі The New England Journal of Medicine було оприлюднено дослідження, яке сфокусувалося на можливих побічних ефектах від вакцинації у вагітних жінок. У вибірку науковців потрапили понад 35 тис. жінок із США віком від 16 до 54 років (більшість - 25-34 роки), які отримали мРНК-вакцину (від компаній Pfizer або Moderna). Понад 80% з них були вагітними на час першого щеплення.

Методика вчених була схожою на описану вище - вони використали дані з американського реєстру, де фіксується перебіг вагітності у жінок. Загалом, у вагітних були типові побічні ефекти вакцинації - біль в місці уколу, головний біль, біль у суглобах та м'язах. Менше відсотка з них сповістили про температуру більшу за 38 °С після першої дози, та 8% - після другої. В порівнянні з невагітними вакцинованими, лише трохи частіше в них була нудота як побічний ефект. Щеплення не вплинуло на перебіг вагітності та пологи. З 724 жінок, які народили за час дослідження, у 60 відбулися передчасні пологи, а 16 дітей (2,2%) народилися з вродженими аномаліями. За словами вчених, ці числа не відхиляються від  загальної статистики.

Загальний висновок дослідження - вакцинація не несе небезпеки для вагітних (принаймні за наявною статистикою). Проте це питання потребує подальшого дослідження для описання можливих рідкісних побічних ефектів.