Міжнародна система попередження пандемій і реагування на будь-які надзвичайні ситуації в сфері охорони здоров'я застаріла і повинна бути приведена у відповідність з сучасними реаліями.

До такого висновку прийшли експерти Незалежної комісії з оцінки готовності до пандемії, яка розпочала роботу в вересні минулого року і представила сьогодні свою остаточну доповідь, повідомляє ООН.

 

За словами  співголови Комісії, колишнього прем'єр-міністра Нової Зеландії і екс-глави Програми розвитку ООН Хелен Кларк, «занадто багато часу пройшло між появою випадків пневмонії невідомої етіології в середині грудня 2019 року і оголошенням Надзвичайної ситуації міжнародного значення».


Незалежна комісія з оцінки готовності до пандемії була створена Генеральним директором ВООЗ за дорученням Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я. У складі Комісії - 13 експертів, включаючи Мішеля Казачкіна, Спеціального радника з ВІЛ / СНІДу в регіоні Східної Європи і Центральної Азії. В інтерв'ю Службі новин ООН на самому початку роботи Комісії Казачкін закликав міжнародне співтовариство більш серйозно ставитися до надзвичайних ситуацій в сфері охорони здоров'я.

Члени Комісії вважають, що переглянути необхідно не тільки міжнародну, а й національні системи попередження пандемій, які також «не спрацювали». Зокрема, озираючись назад, вони вважають, що для багатьох держав лютий 2020 року став «втраченим місяцем»: 30 cічня ВООЗ оголосив про надзвичайну ситуацію, вірус вже поширювався в Китаї, але країни не вжили заходів, які допомогли б запобігти глобальній «катастрофі» , яка відбувається до сих пір. «У людства було накопичено достатній досвід в ході попередніх епідемій, але їм не скористалися», - підкреслюють співголови.

При цьому члени Комісії нагадують, що криза триває і рекомендують багатим країнам підтримати систему COVAX по справедливому розподілу вакцин, щоб до вересня 2021 року надати мільярд доз 92 країнам з низьким і середнім рівнем доходу.

Виробників вакцин члени Комісії закликали відмовитися від права на інтелектуальну власність, дотримуючись рекомендацій ВООЗ і Світової організації торгівлі. 


Члени Комісії також ще раз нагадали, що від наслідків пандемії насамперед постраждали найбільш вразливі верстви населення: число людей, що живуть в умовах крайньої бідності, збільшилася на 125 млн осіб, а 72 млн дітей не вміють читати і писати через те, що вони не ходили в школу. В цілому глобальна економіка втратила 7 трильйонів доларів - це більше, ніж сукупний показник ВВП всього африканського континенту в 2019 році.