Уряд Росії затвердив список «недружніх країн», до якого увійшли тільки Чехія і США. У той же час воно встановило максимальну кількість людей в Росії, які можуть працювати на ці держави.

 

Термін «недружня держава» вперше виник в російському законодавстві в квітні, коли президент РФ Володимир Путін підписав указ, в якому говорилося, що «недружні» Росії країни можуть підпасти під обмеження, що стосуються найму на території Росії громадян інших країн в свої дипломатичні місії.

Як говориться в документі, Чехія може найняти в свої дипломатичні представництва 19 осіб, крім акредитованих дипломатів, а Сполучені Штати в принципі позбавляються такого права. Багато іноземних дипмісії і культурні центри часто наймають співробітників місцевого походження на технічні посади замість того, щоб акредитувати диппрацівників - зокрема, на позиції секретарів, офісних співробітників, лікарів, радників і так далі.

Російські посольства в більшості випадків використовують для роботи на цих посадах дипломатів, членів їх сімей та акредитованих адміністративно-технічних працівників. Часто це викликає значну різницю в числі акредитованих дипломатів - штат російських дипломатів за кордоном часто набагато більше, ніж тих же країн в Росії.

 

Чехія розглядає включення її Росією в список «недружніх країн» як ще один крок до ескалації відносин не тільки з Чехією, а й з Євросоюзом і його союзниками. Про це йдеться заяві МЗС, зробленій у п'ятницю. На думку Міністерства закордонних справ, така процедура повністю суперечить Віденській конвенції про дипломатичні зв'язки, особливо щодо зобов'язання забезпечувати належне функціонування дипломатичних представництв та принципу недискримінації між окремими державами.
«Нам дуже шкода, що Росія вибирає шлях конфронтації собі на шкоду, так як така міра також буде мати опосередкований вплив на можливий розвиток контактів між звичайними громадянами, на сферу туризму і розвиток торговельних відносин», - заявили в чеському МЗС.