Після того як в січні 2021 року Європейське агентство з лікарських засобів (ЄАЛЗ) рекомендувало для застосування в Євросоюзі розроблену компанією AstraZeneca вакцину від коронавірусу, деякий час вакцинація цим препаратом проводилася без жодних обмежень і застережень, пише DW.


Однак згодом виявилося, що в дуже рідкісних випадках після щеплення вакциною AstraZeneca підвищується ризик появи небезпечного венозного тромбозу. Особливо це стосується молодих жінок.


Тромбоз унаслідок дії вакцини AstraZeneca

Виявилося, що препарат AstraZeneca в поодиноких випадках призводив до тромбозу з фатальними наслідками

 

Тож 1 квітня відповідальний за щеплення в Німеччині Постійний комітет з вакцинації (STIKO) рекомендував робити щеплення COVID-вакциною AstraZeneca тільки особам старше 60 років. Це означало, що чимало вакцинованих осіб, які перший раз отримали саме препарат AstraZeneca, мали зробити друге щеплення іншим препаратом, перейшовши на вакцини BioNTech/Pfizer або Moderna. Та зараз  всі дорослі в Німеччині знову можуть щеплюватися вакциною AstraZeneca за умови, якщо вони попередньо обговорили всі ризики зі своїм лікарем.

Однак нове дослідження свідчить, що поєднання двох різних типів вакцин може виявитися не просто тимчасовим заходом. Дослідники з Саарландского університету виявили, що люди, які отримали спочатку вакцину AstraZeneca, а згодом BioNTech/Pfizer, розвинули сильнішу імунну відповідь, ніж ті, хто отримав дві дози тієї самої вакцини.

Попередні результати

Результати дослідження Саарландского університету є попередніми, оскільки вивчено й оброблено далеко не весь комплекс даних. На цьому наголосив сам університет у своєму пресрелізі про результати спостережень. Перш ніж дослідники опублікують свою роботу в фаховому науковому виданні, вони ще вивчать низку інших аспектів, приміром, яку роль відіграють стать і вік пацієнтів, а також якими можуть бути побічні ефекти внаслідок застосування різних варіантів вакцин.

Хоча зібрані дані ще не повні, дослідники були здивовані тим, наскільки однозначними виявилися їх висновки. Тож вони й вирішили вже зараз поділитися результатами своїх спостережень із громадськістю.

Удесятеро більше антитіл

У дослідженні, проведеному в університетській клініці Саарланда в місті Гомбург, взяли участь 250 осіб. Дехто з них отримав дві дози AstraZeneca, а дехто - дві дози BioNTech/Pfizer. У третій групі учасники спочатку отримали одну дозу вакциною AstraZeneca, а другою дозою став препарат BioNTech/Pfizer.

Дослідники порівняли імунні реакції учасників експерименту через два тижні після другої вакцинації. Як кажуть самі вчені, вони не тільки поглянули, скільки антитіл проти коронавірусу виробили вакциновані люди, а й визначили силу так званих нейтралізувальних антитіл. Такий підхід дозволив побачити, наскільки добре антитіла утримують вірус від проникнення в клітини.

Аналіз антитіл показав, що як подвійна вакцинація BioNTech/Pfizer, так і комбінація з AstraZeneca виявилися набагато ефективнішими, ніж подвійна вакцинація препаратом AstraZeneca. Учасники, які отримали один з перших двох видів вакцини, виробили приблизно вдесятеро більше антитіл, ніж ті, хто отримав дві дози вакцини AstraZeneca. А у випадку нейтралізувальних антитіл стратегія комбінованої вакцинації показала навіть трохи кращі результати, ніж вакцинація двома дозами вакцини BioNTech/Pfizer, запевняють дослідники.

Досі зазвичай вважалося, що перше і друге щеплення потрібно робити однією вакциною. Оскільки в рекомендаціях та дозвільних документах щодо вакцини BioNTech/Pfizer для різних вікових груп не було жодних різночитань, випадки, коли першою дозою вакцини виявлялася BioNTech/Pfizer, а другою - AstraZeneca, є практично винятковими.

"Суттєве" збільшення кількості антитіл

Аналогічного висновку щодо ефективності перехресної вакцинації доходить іспанське дослідження CombivacS, проведене за участю 663 осіб в Інституті охорони здоров'я в Мадриді. Про попередні результати цього дослідження писав журнал Nature. Тут, як і у випадку з дослідженням в Саарланді, остаточних результатів ще немає - звіт в Nature є свого роду проміжним звітом про стан справ, а не повноцінною науковою публікацією, розглянутою й схваленою іншими експертами.

Дві третини учасників дослідження в Іспанії теж отримали друге щеплення вакциною BioNTech/Pfizer після того, як уже були вакциновані один раз препаратом AstraZeneca. На момент виходу публікації в журналі Nature ще одна третина учасників дослідження не отримала другої дози вакцини.

За даними іспанських медиків, учасники, які отримали перехресну вакцинацію, виробили значно більше антитіл після другого щеплення, і ці антитіла змогли розпізнати та знешкодити вірус SARS-CoV-2 під час лабораторних тестів.

Щоправда, результати, отримані в Мадриді, ще не остаточні та не були оцінені іншими вченими. Крім того, воно проводилося без контрольної групи, в якій учасники отримали б дві дози однієї й тієї ж вакцини. Тому пряме порівняння провести неможливо.

Чи дозволять в глобальному масштабі перехресну вакцинацію?

Попри багатонадійні результати досліджень, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) поки що не рекомендує проводити таку перехресну вакцинацію. У ВООЗ вказують на те, що ще немає вдосталь даних для належної оцінки й прогнозів наслідків.

Водночас у Німеччині, приміром, перехресна вакцинація дозволяється, так само як і вакцинація тільки однією вакциною. 

Потрібні додаткові дослідження

Якщо попередні результати цих досліджень підтвердяться, то поєднання вакцин AstraZeneca і BioNTech/Pfizer може стати перспективним способом захисту людей від COVID-19. А проте, ці два препарати принципово різні та належать до двох різних різновидів COVID-вакцин.

Вакцина компанії AstraZeneca є традиційною векторною вакциною. Тут застосовується нешкідлива версія іншого вірусу, тобто не коронавірусу, щоб навчити наші клітини виробляти антитіла проти SARS-CoV-2.

Вакцина BioNTech/Pfizer - це нова мРНК-вакцина. мРНК-вакцини вчать наші клітини самостійно виробляти білок, який стимулює імунну відповідь і продукування антитіл.

А втім, дослідники поки що не мають достатньо інформації, щоб визначити, чому поєднання цих двох типів вакцин може призвести до зміцнення імунітету. Тож потрібні додаткові дослідження.