Дельта-варіант коронавірусу, який також називають B.1.617.2, вперше був зафіксований у жовтні 2020 року в індійському штаті Махараштра і відтоді стрімко поширився в Індії та у світі.

Спочатку його називали індійським варіантом, але зараз офіційно він носить назву дельта-варіант. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у травні цього року класифікувала його як "варіант, що викликає занепокоєння" (Variant of Concern, VOC), так само як варіанти альфа (B.1.1.7), бета (B.1.351) і гамма (P.1).

Дельта-варіант теж має кілька мутацій, що типово для коронавірусу. Іноді ці мутації посилюють вірус, дозволяючи йому обходити дію вакцини, іноді його послаблюють, а часто різниця є несуттєвою.

Точні функції дельта-мутацій ще не досліджені науковцями. На сьогодні, однак, відомо, що вони дозволяють вірусу легше проникати у клітини організму і уникати деяких імунних реакцій, зазначила у розмові з DW клінічна епідеміологиня з Лондонського університету королеви Марії Діепті Гурдасані. Окрім дельта, існує також варіант "дельта плюс" (або AY.1). За словами Гурдасані, цей варіант є ще заразнішим і стійкішим до затверджених вакцин, але, як повідомляє сайт PANGO Lineages, досі він практично не встиг поширитися.

Наскільки поширений дельта-варіант?

Дельта-варіант дедалі більше поширюється у всьому світі. За даними ВООЗ, до цього часу його виявили вже у понад 80 країнах - і ця тенденція зростає. Про найбільшу кількість випадків повідомляє Великобританія, де варіант вже ідентифіковано понад 46 тисяч разів (станом на 17 червня 2021 р. - Ред.). За даними ініціативи Gisaid, далі слідують Індія, США та Німеччина.

Чи є дельта-варіант більш заразним?

Наукових досліджень з цього приводу поки що небагато. Представниця ВООЗ Марія ван Керкхове написала у Twitter, що дельта-варіант є більш заразним, ніж варіант альфа і коронавірус "дикого типу".

Статистика Служби громадської охорони здоров'я Англії (PHE) також свідчить про вищу ймовірність зараження. У період з 2 по 9 червня кількість заражень стрімко зросла на 30 тисяч. Це відбувається паралельно зі зростанням поширення дельта-варіанту. Понад 90 відсотків осіб з позитивним тестом на коронавірус у Великобританії підхопили саме дельта-варіант. Згідно з одним із досліджень PHE, шанс заразитися цим варіантом у домогосподарстві є на 64 відсотки вищим порівняно з альфа-варіантом коронавірусу.

Це також підтверджує Гурдасані. "В Індії ми виявили, що дельта-варіант поширювався швидше, ніж альфа-варіант, який вперше був виявлений у Великобританії. І це викликає занепокоєння, оскільки ми вже знали, що альфа-варіант є більш заразним у порівнянні з коронавірусом "дикого типу", - каже Гурдасані і додає, що дельта-варіант може бути утричі заразнішим.

Дельта-мутація більш летальна? 

Поки що існує недостатньо наукових даних про те, чи справді дельта-варіант спричиняє більше смертей, ніж інші. Але одне вже можна сказати точно: за даними PHE, є летальні випадки від дельта-варіанту осіб, раніше вакцинованих проти COVID-19. Семеро осіб померли через 21 день після першої дози вакцини, і ще дванадцять - через понад два тижні після отримання другої.

За тими ж даними, інфекції дельта-варіантом призводять до більшої кількості госпіталізацій пацієнтів порівняно з альфа-варіантом. Кількість госпіталізацій у Великобританії нещодавно стрімко зросла: понад 1300 осіб були госпіталізовані з 7 по 13 червня з COVID-19 - на 43 відсотки більше, ніж тижнем раніше.

Однак щодо летальних випадків, то тут важлива сукупність факторів, наприклад, наявність попередніх хвороб. "Нам потрібна додаткова інформація, щоб визначити, чи це сам варіант чи сукупність факторів", - каже ван Керкхове з ВООЗ. Перевантажені лікарні також можуть призвести до того, що люди не отримували необхідної допомоги і померли.

Чи захищають вакцини від дельта-варіанту?

За наявною зараз інформацією, вакцина BioNTech/Pfizer та вакцина AstraZeneca захищають від важкого перебігу дельта-варіанту, хоча ефект захисту менший, ніж проти "дикого типу" та альфа-варіанту. Згідно з дослідженням, яке ще має пройти наукову перевірку, дві дози вищезазначених вакцин забезпечують надійний захист від госпіталізації. BioNTech/Pfizer захищає на 94 відсотки від госпіталізації після введення першої дози та на 96 відсотків після другої. Люди, щеплені вакциною AstraZeneca, на 71 відсоток захищені від госпіталізації після першої дози і на 92 відсотки після другої.

Згідно з британським дослідженням, вакцини також захищають від симптоматичної реакції на можливу інфекцію дельта-варіантом. BioNTech/Pfizer захищає на 36 відсотків від появи симптомів після першої дози та на 88 відсотків після другої. У вакцини AstraZeneca - 30 відсотків захисту від симптомів після першої дози та 67 відсотків після другої. Ці перші результати дослідження показують, що дельта-варіант, в принципі, більш стійкий до вакцин, але повна вакцинація продовжує забезпечувати сильний захист.

Які симптоми дельта-варіанту?

Згідно з першими даними з Великобританії, симптоми, які викликає дельта-варіант, відрізняються від симптомів інших типів коронавірусу. Згідно з даними британського додатку для смартфонів Zoe, хворі скаржились на головний біль, біль у горлі, нежить та лихоманку, а іноді також кашель. "Це більше схоже на сильну застуду", - коментує вчений і співзасновник компанії-розробника додатку Zoe Тім Спектор. Це може призвести до того, що люди вважатимуть симптоми простою застудою і продовжуватимуть заражати інших. Саме тому слід пройти обстеження і залишатися вдома, радить Спектор. Симптоми, особливо у період полінозу, легко сплутати.