Дельта-варіант коронавірусу підігріває продовження пандемії і шириться швидкими темпами, зокрема дістався і до України.

 

Дельта-варіант  має кілька мутацій, що типово для коронавірусу. Іноді ці мутації посилюють вірус, дозволяючи йому обходити дію вакцини, іноді його послаблюють, а часто різниця є несуттєвою.

Точні функції дельта-мутацій ще не досліджені науковцями. На сьогодні, однак, відомо, що вони дозволяють вірусу легше проникати у клітини організму і уникати деяких імунних реакцій, зазначила клінічна епідеміологиня з Лондонського університету королеви Марії Діепті Гурдасані. Окрім дельта, існує також варіант "дельта плюс" (або AY.1). За словами Гурдасані, цей варіант є ще заразнішим і стійкішим до затверджених вакцин, але, як повідомляє сайт PANGO Lineages, досі він поки не встиг поширитися.

 

Як змінилися симптоми

Головний біль, біль у горлі та нежить зараз є найбільш поширеними симптомами, пов'язаними з Дельта - варіантом коронавірусу

Професор Тім Спектор, який досліджує симптоми коронавірусу, каже, що у випадку захворювання  варіантом коронавірусу, відомим як Дельта, хворі можуть відчувати щось схоже на звичайну застуду. Особливо, коли це молоді люди.

Попри те, що вони можуть не почуватися зле, вони можуть бути заразними та загрожувати іншим.

 

Класичними симптомами Covid-19, на які люди повинні звертати увагу, є:

  • кашель
  • лихоманка
  • втрата запаху або смаку.

Але вчені виявили, що зараз такі симптоми зустрічаються рідше. Про це свідчать дані досліджень хворих, що описали свої симптоми у відповідному додатку.

Лихоманка залишається досить поширеним симптомом, але втрата нюху більше не є з-поміж топ-10 симптомів, наголошують вчені

Відчуття "вимкненості"

"Цей варіант, здається, працює дещо інакше", - кажуть дослідники.

"Люди можуть подумати, що у них просто якась сезонна застуда. Вони продовжують ходити на роботу і можуть заразити ще багатьох людей. Ми вважаємо, що це створює багато проблем", - попереджають лікарі.

За їх словами, люди молодшого віку все одно відчуватимуть м'які симптоми хвороби.

"Ви можете відчувати хворобу як сильну застуду чи якесь дивне відчуття "вимкнення", але залишайтеся вдома і зробіть тест", - радить професор Спектор.

Біль у м'язах

Широкий спектр додаткових симптомів виявило і дослідження Імперського коледжу Лондона, у якому взяли участь понад мільйон людей в Англії. 

Озноб, втрата апетиту, головний біль і біль у м'язах - такі ознаки поряд з класичними симптомами виявляли в інфікованих.

Чи Дельта-мутація більш летальна

Поки що існує недостатньо наукових даних про те, чи справді дельта-варіант спричиняє більше смертей, ніж інші. Але одне вже можна сказати точно: чтаном на середину червня, за даними PHE, є летальні випадки від дельта-варіанту осіб, раніше вакцинованих проти COVID-19. Семеро осіб померли через 21 день після першої дози вакцини, і ще дванадцять - через понад два тижні після отримання другої.

За тими ж даними, інфекції дельта-варіантом призводять до більшої кількості госпіталізацій пацієнтів порівняно з альфа-варіантом. Кількість госпіталізацій у Великобританії нещодавно стрімко зросла: понад 1300 осіб були госпіталізовані з 7 по 13 червня з COVID-19 - на 43 відсотки більше, ніж тижнем раніше.

Чи захищають вакцини від дельта-варіанту?

За наявною зараз інформацією, вакцина BioNTech/Pfizer та вакцина AstraZeneca захищають від важкого перебігу дельта-варіанту, хоча ефект захисту менший, ніж проти "дикого типу" та альфа-варіанту. Згідно з дослідженням,  дві дози вищезазначених вакцин забезпечують надійний захист від госпіталізації. BioNTech/Pfizer захищає на 94 відсотки від госпіталізації після введення першої дози та на 96 відсотків після другої. Люди, щеплені вакциною AstraZeneca, на 71 відсоток захищені від госпіталізації після першої дози і на 92 відсотки після другої.