Берлін не перший рік намагався залагодити суперечку з США, які вважали проєкт "Північний потік 2" шкідливим для безпеки Євросоюзу і України і які ввели проти майже готового газопроводу санкції. Позиція ФРН - проект суто економічний.


Нових санкцій, схоже, не буде. Повідомили, що в якості компенсації Київ може отримати кредит на розвиток "зеленої" енергетики, що Берлін буде домагатися збереження транзиту російського газу через Україну після 2024 року, коли закінчується нинішній договір Києва з "Газпромом", і що якщо Росія буде використовувати поставки енергії "в якості зброї", то Берлін може піти на санкції аж до обмеження імпорту газу. 

 

Не поспішали коментувати можливу угоду з Вашингтоном  правлячі в Німеччині партії - консерватори з блоку ХДС / ХСС і соціал-демократи. Представник опозиційних "зелених", депутат бундестагу Юрген Тріттін (Jürgen Trittin) в бесіді з DW заявив про "кроки до умиротворення конфлікту між Конгресом і президентом США і Євросоюзом".

Питання про санкції, які, як зазначив Тріттін, в ЄС вважають, такими, що  "суперечать міжнародному праву", вирішено. "Не вирішено питання про те, що" Північний потік-2 ", і це погано в цій новині, буде добудований, але ж цей проект суперечить європейським цілям щодо захисту клімату", - вказав політик, в минулому міністр екології в уряді Герхарда Шредера ( Gerhard Schröder).

 

Нових санкцій не буде, але слово за Конгресом США

Опитані DW експерти відзначили, що крапку в суперечці поки ставити рано. "Я не думаю, що ця історія закінчилася", - поділився німецький експерт Українського інституту майбутнього Андреас Умланд (Andreas Umland).

Він назвав угоду Берліна і Вашингтона "прорахунком, оскільки країни Східної Європи, яких вона стосується (очевидно, Польща і країни Балтії, критики проекту. - Ред.), не є її частиною". Умланд нагадав, що противником газапровода виступав і Конгрес США. За його словами, "Північний потік-2" буде добудований, але в тому, що він буде введений в експлуатацію без подальшого опору, Умланд сумнівається.

Яніс Клуге (Janis Kluge), експерт берлінського фонду "Наука і політика", також закликає почекати реакції Конгресу США. Перші американські політики вже виступили з критикою угоди. Клуге вважає, що в Німеччині її сприймають як перемогу свого бізнесу, але, за висловом експерта, вона далася дорогою ціною втрати політичної довіри в Східній Європі.

 

Чому Україна програла

Говорячи про конкретні домовленості,  експерти оцінили їх критично. Вони позитивно відгукнулися про інвестиції в "зелену" енергетику України, але додали, що це довгострокові перспективи і вони навряд чи компенсують всі можливі втрати Києва, якщо транзит російського газу скоротитися або припинитися повністю.

 

"Є одна проблема, - каже Андреас Умланд. - Уже була ситуація в 2014 році, коли у Німеччини в руках був схожий інструмент," Північний потік ", щоб покарати Росію за Крим і Донбас, але він не були використаний".

Я думаю, що для України це важкий удар, констатував Яніс Клуге. На його думку, в угоді дуже мало конкретного. А обіцянки Німеччини допомогти з продовженням транзиту російського газу - питання відкрите. Клуге сумнівається, чи є у Берліна достатньо важелів впливу на Москву в цьому питанні.

Колишній колега Клуге, експерт по Росії Ханс-Хеннінг Шредер (Hans-Henning Schröder) підкреслив, зі свого боку, що в угоді не прописано умовний "стоп-кран" - на випадок, якщо Росія буде вести себе агресивно по відношенню до України. Хоча він і визнає, що цей механізм мав би скоріше символічне значення.

Яніс Клуге вважає, що "Газпром" і особисто президент Росії Володимир Путін можуть вважати себе переможцями, оскільки впритул підійшли до своєї мети - обходу України в якості країни-транзитера газу до Європи.