У Росії з 15 червня по 15 липня відбулися випробування з відключення Рунета від глобальної Мережі. У навчаннях брали участь всі оператори "великої четвірки" ( "МТС", "Білайн", "Мегафон" і "Tele2"), а також "Ростелеком", "Транстелеком" і "ЕР-Телеком Холдинг", повідомляє DW в середу, 21 липня, з посиланням РБК.

 

"Мета навчань - визначити можливість роботи Рунета в разі зовнішніх спотворень, блокувань та інших загроз. Офіційні підсумки ще не підбито, попередньо вчення визнані успішними", - заявив РБК джерело на телекомунікаційному ринку. Інший співрозмовник видання повідомив, що "тестувалася можливість фізичного відключення російської частини інтернету".


Тим часом в Роскомнадзоре вказали, що подібні навчання проводяться відповідно до законодавства щорічно. Дані випробування "спрямовані на підвищення цілісності, стійкості і безпеки інфраструктури російського сегмента мережі інтернет", - додав представник відомства.

 

У квітні 2019 Держдума прийняла в третьому, остаточному читанні закон про автономний Рунет, покликаний створити незалежну інфраструктуру для безперебійного функціонування російського сегмента інтернету в разі його відключення від глобальної мережі, кібератак та інших "агресивних дій з-за кордону". Закон набув чинності 1 листопада того ж року і зобов'язує операторів встановлювати на мережах технічні засоби протидії загрозам, які дозволять фільтрувати трафік і обмежувати доступ до заборонених сайтів.


Противники закону вбачають в ньому спробу російської влади підняти цензуру в інтернеті на новий рівень. Зокрема, правозахисна організація "Репортери без кордонів" назвала закон про суверенний Рунет "небезпечним кроком до всеосяжного контролю і нагляду над цифровою комунікацією".


 Метою російської влади, на думку експертів по свободі інтернету, є "створення суверенного  інтернету на зразок китайсько-північнокорейського".