Міністр внутрішніх справ Литви Агне Білотайте заявила, що МВС запропонувало уряду ввести надзвичайний стан в прикордонних самоврядуваннях.

 

"МВС висуває пропозицію оцінити ситуацію і можливо оголосити надзвичайний стан", - заявила міністр на прес-конференції у вівторок. За її словами, міністерство висунуло таку пропозицію уряду, і зараз вона оцінюється. "Слід оцінити безліч факторів, оскільки це активне залучення армії, тому МВС не може прийняти подібне рішення в односторонньому порядку", - сказала А. Білотайте, повідомляє delfi.

 

Глава КНБО: при надзвичайному стані перетин кордону буде неможливим

Голова Комітету Сейму Литви з національної безпеки і оборони Лаурінас Кащюнас заявив, що введення надзвичайного стану може бути розглянуто для взяття під контроль ситуації з міграційним кризою.

За словами Л. Кащюнаса, в такому випадку контроль над кордоном перейняла б армія, і потрапляння на територію Литви було б неможливим. "Повинні бути розглянуті всі варіанти, ми повинні бути готовими до всіх ситуацій, і це одна з опцій, яка може перетворитися на реальність", - заявив Л. Кащюнас BNS про можливість введення надзвичайного стану на кордоні з Білоруссю.

За його словами, "по суті це означає, що в певному прикордонному регіоні, при збереженні всіх прав і свобод, без порушення нашого демократичного процесу, тільки на прикордонному просторі, контроль переймається армією, і межа, по суті закривається і порушення неможливі".

При такому режимі Литва не зобов'язана впускати мігрантів, а дислокація армії, за твердженням Л. Кащюнаса, буде стримувати від бажання перейти кордон.

Він також зазначив, що для ведення надзвичайного стану слід заручитися згодою керівництва країни - як президента, так і Сейму.  Згідно із законом надзвичайний стан вводить Сейм, а між парламентськими сесіями це може зробити президент, проте тоді він скликає позачергову сесію парламенту, і Сейм затверджує або скасовує рішення глави держави.

 

Водночас, міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що в даний момент немає передумов, які б дозволили ввести в країні надзвичайний стан, крім того, він не сприятиме збільшенню контролю над викликами нелегальної міграції.

 

Надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який дозволяє застосовувати тимчасові обмеження на реалізацію прав і свобод фізичних осіб, може вводитися комендантська година.