Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) хоче посилити підтримку країн "Східного партнерства", до яких входить і Україна. Про це вона заявила під час своєї ключової промови "Про стан Євросоюзу" у середу, 15 вересня, на пленарному засіданні Європарламенту в Страсбургу, повідомляє кореспондент DW.


"Ми продовжимо інвестувати у партнерства з нашими сусідами - починаючи з посилення нашого залучення у "Східне партнерство" до імплементації нового порядку денного для Середземноморського регіону та продовження роботи над різними аспектами наших відносин з Туреччиною", - заявила фон дер Ляєн.

Деталей про посилення підтримки України та інших східних сусідів ЄС вона не навела, утім, очікується, що це стане однією з тем саміту "Східного партнерства", який планують провести цього року.

 

Єврокомісія хоче інвестувати в дороги в інших країнах

Водночас фон дер Ляєн оголосила нову програму інвестицій в інфраструктуру країн, які не входять до ЄС: "Глобальні ворота" (Global Gateway). Вона пообіцяла, що представить цю стратегію "незабаром". "Ми хочемо інвестувати у якісну інфраструктуру, яка зв'язує товари, людей і послуги в усьому світі", - зазначила президентка Єврокомісії.

Водночас вона застерегла, що ці інвестиції будуть йти у комплекті з цінностями, такими як прозорість і ефективне управління. "Ми добре вміємо фінансувати дороги. Але Європі нема сенсу будувати ідеальну дорогу між мідним родовищем, яким володіє Китай, та портом, який теж у власності Китаю (...) Ми хочемо створювати зв'язки, а не залежність", - пояснила фон дер Ляєн.

 

Оборонний союз і обмін даними у ЄС

На думку голови Єврокомісії, світ переходить до нового міжнародного порядку: "Ми входимо в нову еру гіперсуперництва. Еру, в якій деякі країни не цураються нічого, аби посилити свій вплив: від обіцянок вакцин до кредитів за високими відсотковими ставками, ракетами та дезінформацією".

Для протистояння цьому фон дер Ляєн вважає потрібним Європейський оборонний союз . Вона визнала, що цю тему в ЄС обговорюють уже давно, і ідея створити сили швидкого реагування ЄС стала лише останнім прикладом дискусій довкола цього. 

Іншим елементом президентка Єврокомісії назвала кібербезпеку. Крім того, у першій половині 2022 року, коли Франція головуватиме у Раді ЄС, вона хоче скликати разом з президентом цієї країни Еммануелем Макроном саміт з європейської оборони.

 

Як відомо, голова Єврокомісії один раз на рік проголошує промову "Про стан Євросоюзу", в якій викладає свої пріоритети на наступний рік. Це друга промова фон дер Ляєн на посаді очільниці Єврокомісії.