Служба безпеки України затримала білоруську волонтерку Олену Жаркевич, яка допомагала легалізувати білоруських біженців в Україні, та разом з нею чотирьох інших громадян Білорусі, повідомила білоруська служба "Радіо Свобода".

 

«Вчора Олена допомагала у легалізації нашого земляка, колишнього силовика - одного з тих, хто вперше відмовився бити протестувальників і подав у відставку після серпневих подій. Після звільнення йому вдалося тричі отримати "день" і кримінальний термін ",- йдеться у повідомленні Білоруського дому в Україні. У будинку, де жила Жаркевич, затримали чотирьох втікачів. Ще одну дівчину затримали за іншим місцем проживання в Києві.

Близька подруга Олени Жаркевич розповіла "Свабоді", що в Києві є будинок, де білоруси, які рятуються від репресій, знаходять притулок. Деякі з них нелегально потрапили в Україну. Олена Жаркевич допомогала білорусам легалізуватися в Україні. "Вона допомагала легально, проїжджала по судах", - розповіла подруга, яка побажала залишитися невідомою.

«У цьому великому будинку, в тому числі сім'ї з маленькими дітьми, живе багато білорусів. А сьогодні і о сьомій ранку туди прийшла СБУ, почала задавати питання. Зазначу, що Олена (вона з Мінська) перебуває в Україні цілком легально. Але тиждень тому співробітники СБУ прийшли до квартири, де вона жила, і запитали про неї. Сьогодні всіх, хто був вранці вдома, допитали, і четверо разом з Оленою та колишнім силовиком Ягором доставили до СБУ на співбесіду ", - сказав білорус.

Білоруський дім стверджує, що "ведуться переговори з класичним вибором - співпраця чи депортація".

Водночас, організація не вказує, коли затримували білорусів. Відомо, що 15 вересня у Києві міграційна поліція провела операцію "Мігрант" з метою виявлення іноземців, які порушили умови перебування в Україні. Як повідомляла київська поліція, перевірили гуртожитки у двох районах Києва. Було затримано 9 іноземців, але їх громадянство не вказано.

 

У свою чергу речник СБУ Артем Дехтяренко повідомив у коментарі: 

"СБУ, у межах своїх функціональних завдань з протидії нелегальній міграції, спільно з Нацполіцією бере участь у операції "Мігрант". Вона триває з 1 по 31 вересня і передбачає низку заходів із виявлення осіб, які нелегально опинилися на території України", - відзначив Дехтяренко.

Зокрема, в рамках сьогоднішньої операції "Мігрант", представники СБУ виявили в одному зі столичних хостелів 12 білорусів, серед яких двоє незаконно перетнули кордон країни. Усіх громадян республіки направили на опитування до будинку СБУ.

"Після проведення відповідних перевірок громадян Білорусі передали в Державну міграційну службу України", - додав речник СБУ.