За останній тиждень кількість нових випадків зараження COVID-19 перевищила 6,7 тисячі хворих на добу. Як відомо, вакцинація від інфекції убезпечує людину від тяжкого перебігу захворювання та смерті від COVID-19. Проте, в Україні лише 11,8% населення вакцинувалися від коронавірусу. Це втричі менше від загальної частки наразі вакцинованих від COVID-19 у світі. Яка ситуація з пандемією в Україні та світі і яких місць варто уникати - пояснює Суспільне.

 

Які місця становлять найбільшу небезпеку

Науковці зі Стенфордського університету Серіна Чанг та Емма Пірсон опублікували результати дослідження у Nature, де показали, що відвідування закладів у закритих приміщеннях, де люди багато говорять, їдять або займаються спортом, призводить до 80% випадків інфікування коронавірусом. Йдеться про ресторани, бари, клуби, готелі, спортивні зали, а також релігійні організації. Інші 20% випадків передачі інфекції припадають на відвідування менш велелюдних місць або домашніх вечірок.

В українських реаліях до списку "епідемічно небезпечних місць" слід додати навчальні заклади, офіси та громадський транспорт. Про це заявив викладач школи охорони здоров'я Києво-Могилянської академії, лікар-інфекціоніст Володимир Курпіта. Діти зазвичай легко переносять хворобу, але можуть заразити старших членів родини. У групі ризику також перебувають студенти, особливо ті, які проживають у гуртожитках. Вони контактують із великою кількістю людей, часто на обмеженій території. Також ризикують ті, хто в годину пік змушені користуватися громадським транспортом, адже за таких умов неможливо дистанціюватися від інших пасажирів і ймовірність інфікуватися зростає, але точних даних про це наразі немає.

Дослідження групи американських науковців під керівництвом Еммі де Вітт, опубліковане в журналі The England Journal of Medicine свідчить, що віруси SARS-COV-2 у вигляді аерозолів в повітрі можуть залишатися заразними протягом трьох годин. Постійний інтенсивний потік повітря допомагає швидше позбутися вірусів у транспорті, тому відкриті вікна навіть у холодну погоду можуть знизити ймовірність підхопити інфекцію.

А от дверей, поручнів, терміналів чи інших предметів у громадських місцях боятися не слід. Експерти американського Центру контролю захворюваності довели, що шанс підхопити коронавірусну інфекцію із забруднених поверхонь дуже малий - менший ніж 1 на 10 тисяч випадків.

 

Який розвиток пандемії варто очікувати в Україні

Україна поступово входить у четверту хвилю пандемії коронавірусу. Вона буде потужнішою, ніж три попередні, вважає керівник Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки Юрій Ганиченко. Він зазначив, що за останній тиждень до лікарень уже потрапило на 51% більше людей, ніж попереднього.

Найближчим часом ситуація погіршиться у Чернівецькій, Львівській, Житомирській, Харківській та Луганській областях. За прогнозами спеціалістів Київської школи економіки, протягом найближчих двох тижнів ці регіони досягнуть "червоного рівня" захворюваності.

МОЗ рекомендує якнайшвидше вакцинуватися усім, хто не має протипоказань, перебуває у групі ризику або проживає з особами, які мають загрозу важкого перебігу та смерті від коронавірусної хвороби. Тим паче, що Україні наразі доступно близько 11 мільйонів доз вакцин (AstraZeneca, CoronaVac та Comirnaty від Pfizer).

 

Яка ситуація в інших країнах

Зі свідчень ВООЗ у більшості країн світу четверта хвиля пандемії поступово стабілізується. Виняток становлять країни Африки, де більшість держав бореться з наслідками третьої хвилі пандемії. За даними Центру контролю і розповсюдження захворювань Африканського континенту, лише у 7 країнах, включаючи Кенію, Танзанію та Єгипет, розпочалася четверта хвиля поширення COVID-19.

Натомість на Близькому Сході кількість зареєстрованих нових випадків інфікування коронавірусом стрімко падає. На сайті Вищої ради нацбезпеки ОАЕ опубліковано документ, у якому йдеться про поступове послаблення карантинних обмежень у країні. Зокрема, людям дозволили не носити маски на вулиці, пляжах та біля відкритих басейнів. Також можна не одягати маску, відвідуючи лікарів та косметологів. Однак, у транспорті та торговельних центрах досі забороняють знаходитись без захисних масок.