Верховна рада схвалила за основу законопроєкт, що визнає депортованими громадян України, які були переселені з території Польщі у 1944-1951 роках.

 

"Ухвалено за основу проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки (№ 2038)", - йдеться у повідомленні.

Як повідомляють автори законопроєкту, депортація, здійснена наприкінці Другої світової та у повоєнні роки комуністичними тоталітарними режимами Радянського Союзу і Польщі, є одним із трагічних наслідків Другої світової війни.

"Законопроєкт має за мету відновлення соціальної справедливості шляхом визнання примусового переселення осіб українського походження з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки депортацією та здійснення відшкодування моральних та матеріальних збитків, соціальних пільг для людей, що постраждали внаслідок депортації у 1944-1951 років", - зазначають вони.

При цьому Конституційний Трибунал Польщі 19 грудня 2002 визнав, що угода від 9 вересня 1944 року "Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР" не мала жодних правових підстав для її підписання, а дії, пов'язані з виконанням її умов з примусової евакуації, є незаконними. 22 червня 2004 року цей висновок підтвердив Європейський суд з прав людини.

Законопроєкт також пропонує запровадити для депортованих людей, щорічну разову матеріальну допомогу. Окрім того, на них поширюватиметься пільги, передбачені законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як для учасників війни, а на членів сімей депортованих осіб - пільги, передбачені цим законом для членів сімей учасників війни.