Російська компанія "Газпром", що володіє державною монополією на експорт природного газу, у вересні скоротила поставки до Молдови, після чого Кишинів звернувся за допомогою до Європейського союзу.


Протягом останнього місяця поставки газу в Молдову скоротилися приблизно на третину, а ціна зросла з 550 до 790 доларів за тисячу кубометрів газу, повідомила газета Financial Times.

У порівнянні з ситуацією річної давнини, газ в Молдові подорожчав в п'ять разів.

Молдавські чиновники не згодні з новими умовами, які висуває "Газпром". "Ціна на газ для Молдови не є ні обґрунтованої, ні реалістичною", - заявив у понеділок віце-прем'єр молдавського уряду Андрій Спину.
За його словами, Кишинів веде переговори з "Газпромом", але також вивчає альтернативні можливості поставок з Румунії та інших країн ЄС.


У 2020 році президентом Молдови була обрана Майя Санду, що представляє проєвропейський крило молдавської політики, а в липні її партія також здобула перемогу на парламентських виборах.

"Саме правдоподібне пояснення в тому, що Росія використовує скорочення поставок газу для чинення тиску на Молдову", - сказала аналітик консалтингової компанії ICIS Аура Сабадус.
Газопостачання Молдови повністю залежить від поставок з Росії, які здійснюються через територію України, а в Придністров'ї знаходиться російський миротворчий контингент.

 

Із Кремля все частіше лунають заклики до укладання прямих договорів з "Газпромом" задля запобігання збільшення ціни на газ.