Росія перетворила постачання свого газу до Молдови на інструмент впливу на цю країну, вважає верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель.

 

"У світових масштабах зростання цін не є наслідком перетворення поставок газу на зброю, але у випадку з Молдовою є", - заявив Боррель у Брюсселі у четвер, 28 жовтня, на спільній з прем'єр-міністром Молдови Наталією Гаврилицею прес-конференції. Він не навів детальних доказів тиску Москви на Кишинів, повідомляє DW.

Представники Молдови ведуть переговори з енергетичною компанією "Газпром", що належить російській державі, в Санкт-Петербурзі, повідомила у свою чергу Гаврилиця. Кишинів сподівається на прийнятний за вартістю контракт із РФ, додала вона.

Дія довгострокового контракту Молдови з "Газпромом", що був укладений у 2006 році і з того часу щорічно продовжується, закінчилася 30 вересня. Угоду продовжили ще на місяць, упродовж цього часу Кишинів купував газ у російського концерну за ціною 790 доларів США за 1000 кубометрів.

 

Парламент Молдови проголосував за введення режиму надзвичайного стану в країні з 22 жовтня по 20 листопада через дефіцит газу. "Газпром" 23 жовтня пригрозив відмовитися від подальших постачань газу Молдові, якщо та не погасить борг і не домовиться про умови нового контракту.

Переговори Москви та Кишинева щодо газу не принесли результатів. За даними видання Financial Times, "Газпром" пропонував Молдові знижку на газ в обмін на виконання низки умов. Так Москва хотіла, щоб Кишинів змінив угоду про вільну торгівлю з Євросоюзом, а також відклав реформи енергетичного ринку, погоджені з Брюсселем.

Європейський Союз пообіцяв виділити Молдові 60 млн. євро для подолання газової кризи.

 

Додамо, Україна та Румунія дали Молдові в борг деякі обсяги газу для підтримки тиску в її газотранспортній мережі.