Єнс Столтенберґ заявив, що Україна і країни Альянсу вирішують її членство в НАТО, а Росія тут без права вето.

 

«Щодо членства України в НАТО, рішення прийматимуть 30 країн Альянсу, коли ця країна буде відповідати визначеним критеріям, пов'язаним, зокрема, з інституціями та боротьбою з корупцією. Росія не має права голосу і права вето з цього приводу», - заявив у середу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Ризі, повідомляє Польське радіо.

«Ми повинні залишатися пильними і не допустити подальшої ескалації. Міністри чітко дали зрозуміти, що російська агресія буде дорого коштувати і матиме серйозні політичні та економічні наслідки для Росії», - сказав Столтенберг на прес-конференції після дводенної зустрічі керівників НАТО.

 

Під час ранкової сесії міністри НАТО зустрілися з главами дипломатії України та Грузії Дмитром Кулебою та Давідом Залкаліані. «Грузія та Україна є довгостроковими і близькими партнерами НАТО. Вони беруть участь у наших місіях та операціях і прагнуть приєднатися до Альянсу», - підкреслив генсек.

Він додав, що НАТО продовжує підтримувати незалежність і територіальну цілісність обох країн і допомагає їм шляхом спільних навчань і навчання збройних сил, матеріальної допомоги та обміну інформацією. Столтенберґ підкреслив, що в обох країнах необхідні подальші реформи для зміцнення верховенства права і демократії, а також для кращої боротьби з корупцією. Ці дії не тільки посилять обороноздатність цих країн, а й наблизять їх до перспективи членства в Альянсі, додав він.

«Україна - незалежна держава, її кордони мають бути безпечними, сусіди не повинні їх порушувати», - сказав Столтенберґ під час прес-конференції за підсумками другого дня зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.

«Росія хоче відновити свою сферу впливу, в якій вона має право контролювати своїх сусідів, але ми не хочемо повертатися в світ, де наддержави диктують волю незалежним державам. Росія не має права встановлювати свої сфери впливу», - сказав Столтенберґ, відповідаючи на запитання про реакцію Росії на можливий вступ України до Альянсу.

«Я родом з невеликої країни, яка межує з Росією (раніше Столтенберґ був прем'єр-міністром Норвегії), і я дуже радий, що наші союзники по НАТО ніколи не визнали, що Росія має право створювати свою сферу впливу в Північній Європі та вирішувати долю такої країни як Норвегія. Україна точно така ж. Це незалежна країна з міжнародно визнаними кордонами (...) ці кордони потрібно поважати, до яких, звісно, ​​також входять Крим і Донбас, які є частиною України», - наголосив генеральний секретар НАТО.

Столтенберґ нагадав, що Альянс має оборонний характер, нікому не загрожує і що незалежні держави можуть приєднатися до нього за згодою інших держав-членів. «Тут Росія не має права голосу і права вето», - підкреслив він.

 

Нагадаємо, господар Кремля Путін заявив у середу, що Росія буде наполягати під час розмов із США та НАТО на опрацюванні юридичних домовленостей, що гарантовано виключатимуть розширення НАТО на схід та розгортання поблизу кордонів Росії «систем озброєння, що загрожуватимуть їй».

Путін наголосив, що Москві потрібні саме юридичні гарантії, тому що «західні країни не виконали взяті на себе усні зобов'язання».

Додамо, що у вівторок перед зустріччю міністрів закордонних справ НАТО у Ризі очільник Альянсу теж заявив, що «ми є свідками надзвичайної концентрації російських сил навколо України, що супроводжується посиленням риторики та дезінформації; ситуація мінлива і непередбачувана, а наміри Росії залишаються незрозумілими».

«Наша мета - зупинити Росію від подальших агресивних дій; ми закликаємо Москву до прозорості, деескалації та зменшення напруженості», - заявив у вівторок генеральний секретар НАТО. «Будь-яка майбутня агресія Росії проти України матиме високу ціну та матиме серйозні політичні та економічні наслідки», - додав Столтенберґ.

Політик наголосив, що Альянс підтримує Україну не лише політично, а й практично, шляхом військової підготовки, допомоги у розбудові обороноздатності та постачання обладнання. «Це реальна допомога, посилення Збройних сил України допоможе їй у самообороні, що є правом кожної суверенної держави», - наголосив він.

«Ми прагнемо стримати Росію від військових дій проти України, сподіваємося, що їх не буде, але ми також повинні бути готові до іншого сценарію; що Росія знову застосовуватиме силу, і ми до цього готові», - підкреслив Єнс Столтенберґ у вівторок.