Погоду на світових ринках уже давно роблять американські технологічні концерни. Вісім із десяти найдорожчих компаній у 2021 році - із США, аналізує DW.

 

Гігант-виробник смартфонів та програмного забезпечення Apple, маючи вартість у 2,96 трильйона доларів, став першою в історії компанією, яка наблизилася до позначки в три трильйони. За рік вартість акції Apple зросла на 31 відсоток, підрахували аудиторська компанія EY та інформагенція Reuters. На другому місці опинився Microsoft, ціна акції якого виросла на 52 відсотка, а загальна вартість оцінюється у 2,57 трильйона доларів. На третьому місці - материнська компанія пошуковика Google Alphabet, ціна її акції за рік виросла майже на дві третини, а загальну вартість тепер оцінюють у 1,96 трильйона доларів.

"Значення Європи на світових біржах зменшується, шальки терезів надалі зміщуються у бік США", - коментує Генрік Алерс (Henrik Ahlers) з EY. У топ-100 у 2007 році було ще 46 підприємств, сьогодні таких лише 16, тоді як американських - 61. Поштовх, який пандемія ковіду надала цифровізації, допоміг передусім технологічним фірмам, серед яких більшість розташовані в США, пояснює Алерс.

У Європі велику роль досі відіграють передусім відомі виробники автомобілів, фармпродукції та сировини, пояснює Алерс. Найдорожче європейське підприємство - французький люксовий концерн LVMH (414 мільярдів доларів), який посів 19-ту сходинку. За ним - Nestle на 22-му місці. "І у нас - попри інвестиційний бум у секторі стартапів - занадто мало молодих компаній, які б за виручкою і за біржовою вартістю виривалися у світовий топ", - продовжує Алерс. Єдиним у Європі, хто по-справжньому вистрілив у 2021 році, став розробник коронавірусної вакцини з Майнца BioNTech.

 

Від кризи виграли цьогоріч передусім виробники мікрочипів. Виробник відеокарт Nvidia (774 мільярди доларів) та компанія TSMC (567 мільярдів) навіть потрапили до першої десятки найдорожчих компаній світу. Програли ж у цьому році китайські інтернет-компанії Tencent та Alibaba, які вибули з топ-10. Біржова вартість Alibaba впала удвічі. Нафтовий гігант Saudi Aramco, який іще два роки тому посідав першу сходинку рейтингу, спустився на четверту. Після виходу на біржу його вартість стабілізувалася на рівні 1,9 трильйона доларів.

Серед автовиробників вперед вирвалася Tesla. Біржова вартість американської компанії за три роки зросла в більш ніж 20 разів до 1,1 трильйона доларів. Тепер компанія посідає шосту сходинку в рейтингу найдорожчих у світі. Найдорожчий новачок на біржах цього року - виробник електромобілів Rivian, який обігнав і Daimler (85 мільярдів доларів), і BMW (66 мільярдів), маючи вартість у 96 мільярдів доларів.