Natalie Sedletska: Швейцарська щоденна газета "Le Matin Dimanche" - про вугільного короля Олександра Януковича. 

Син українського Президента став королем вугілля в Женеві

Олігарх Олександр Янукович заробив майже $ 100 мільйонів з моменту вступу батька на посаду Президента України три роки тому. Завдяки Женеві в минулому студент-стоматолог тепер продає тисячі тонн вугілля на добу. Багато хто ставить під сумнів законність його стрімкого успіху.
Він повинен був би вилікувати дуже багато зубів, щоб отримати свій перший мільйон. Можливо тому Олександр Янукович, маючи стоматологічну освіту і будучи сином нинішнього президента України, пішов у бізнес. Щоб заробити цей мільйон швидше. Відкривши свій перший власний бізнес в Донецьку, в східній частині країни, він не зупинився. Зараз Олександр торгує вугіллям у Женеві, та заробляє мільйони доларів кожен місяць.

Його "історії успіху" може позаздрити кожен . Після обрання його батька в лютому 2010 року Президентом - сина не обходить увага. У 2012 році Олександр Янукович у свої 30 років перемістився на третє місце в рейтингу 200 найвпливовіших людей України за версією журналу «Фокус». Вперше він з’явився у цьому рейтингу у 2010 році на 21-му місці.

Одружений, батько двох дітей, Олександр заснував будівельну компанію MАКО в 2006 році. В останні роки компанія розширилася, ставши холдингом. В цей холдинг також входить "Всеукраїнський банк розвитку", в якому доходи олігарха помножились у 20 разів у 2011 році. В Україні Олександр Янукович відомий своєю пристрастю до полювання та прогулянок на яхті. Преса розповідає про його мандрівки в море на борту яхти "Центуріон", яка замінила два роки тому невелику яхту з чотирма палубами під назвою"Bandido".

У Женеві олігарх не має такої великої слави. Олександр Янукович, який офіційно їздить в Швейцарію як турист, робить бізнес непомітно в будівлі подлизу готелю Інтерконтиненталь. За даними комерційного реєстру ця будівля була записана на MakoTrading SA в листопаді 2011 року. Але компанія, схоже, не хоче публічності. Ніде не зазначається їх контактний телефон, на будівлі назва MАКО не зазначена.

Вугілля високої якості

Ми, нарешті, домовилися зустрітися з головою ради директорів компанії Mako Trading SA Феліксом Блітштейном. Він погодився на зустріч у холлі готелю Англетер. "Mako Trading - це компанія з торгівлі вугіллям, що належить Олександру Януковичу". Він заявив, що підтверджує відомості, які містяться на сайті «Українська правда». "Це була моя ідея, я побачив нішу в експорті українського вугілля", - розповів чоловік з російсько-англійським акцентом. Операції почалися у квітні 2012 року.

На даний момент компанія займається торгівлею виключно антрациту з України. "Зараз ми не торгуємо дуже великою кількістю, тільки від 40 000 до 50 000 тонн вугілля на місяць" - пояснює Фелікс Блітштейн . Це кам'яне вугілля - найвищої якості, з високим вмістом вуглецю і низькою вологістю. Воно продається за ціною від 1,5-3 разів вище, ніж звичайне вугілля, яке використовується для вироблення електроенергії. Його ціна 130 -260 доларів за тонну.

Фелікс Блітштейн відмовляється говорити про доходи.

Але ми можемо порахувати, що МАКО в Женеві продає вугілля на п'ять-шість мільйонів в місяць. А в швейцарський філії зараз працює троє людей. Серед трейдерів компанія ще шукає своє місце. "Я ніколи не чув про цю групу, вони не мають навіть сайту", - говорить один з них. "Ми знаємо, що вони знаходяться на ринку, але вони не є дуже важливими", - говорить інший. "У той же час, коли у вас є доступ до чогось конкретного, наприклад, антрациту, немає необхідності бути дуже великими", - додає він.

MakoTrading SA виправдовує надії Олександра Януковича, який у 2012 році зайняв 103-тє місце серед багатих українців з капіталом, оціненим в $ 96,4 мільйона. "Це тільки початок", - прокоментував автор рейтингу журнал «Фокус».

Багато джерел сумніваються, що Олександр досяг успіху тільки завдяки своїм підприємницьким навичкам. В Україні клан Януковичів прозвали "Сім'я" та звинуватили їх у родинному збагаченні. Спостерігачі вказують на нову групу олігархів, де все обертається не навколо батька, Віктора, а навколо старшого сина Олександра.

«Три роки тому Олександр Янукович був невідомий в широкому колі, зазначив Олексій Хмара, президент Української секції НВО Transparency International, яка бореться з корупцією в усьому світі. Загальновідомо, що його бізнес став дуже успішним, оскільки його батько став президентом країни.»

Олександр Янукович відкидає будь-яку критику. В інтерв'ю, яке дав у березні 2011 року, він сказав, що як бізнесмену, його прізвище «ускладнює йому життя». Служба зв’язків з громадкістю MАКО в Україні називає цю критику "дискредитацію чинного президента". Олександр додає, що створив і розвинув свою компанію в той час як президентом був суперник його батька - Віктор Ющенко.

Олександр Янукович, ймовірно, "один із тих людей, які збагатилися найшвидше в світі", - говорить Войцех Конончук з Центру східних досліджень. За його словами, група навколо колишнього стоматолога і чинного олігарха "вчиняє рейдерство в основних галузях економіки".

Європейський концерн

Пан Kонончук вважає, що син президента має привілейований доступ до вугілля в рамках існуючих адміністративних структур. "Багато родовищ, як і раніше належать державі. Це не дуже важко для президента - експортувати їх через конкретну компанію.» Forbes Україна у жовтні 2012 показав, як Олександр Янукович, шляхом внесення змін до закону головою держави, підпорядкував собі заводи.

Ендрю Вілсон, Європейська рада з міжнародних відносин, що базується в Лондоні: "Корупція значно зросла в Україні після виборів 2010 року, - доповідав він в листопаді 2012. - Члени "Сім'ї" в буквальному і метафоричному сенсі використовували владу Президента Януковича, щоб збагатитися у безпрецедентних масштабах. ЄС не може дозволити собі чекати наступних президентських виборів у 2015 році».

Вілсон закликав ЄС розглянути діяльність «підозрілих компаній» клану Януковича, зокрема в Австрії, Кіпрі та Люксембурзі. До них експерт, відносить і Швейцарію та Ліхтенштейн.

Зараз швейцарська влада, схоже, не буде у цьому зацікавлена. Управління боротьби з відмиванням грошей отримало чотири повідомлення в 2011 з підозрами про людей української національності, але неможливо встановити, чи є серед них син Януковича.

Переклад Людмили Тягнирядно