"Піша прогулянка є найкращим засобом відновлення людини", - сказав Гіппократ більше 2000 років тому, і останні наукові дані свідчать про те, що він не помилявся.

 

 

Згідно з дослідженням Кембриджського університету, 20-хвилинна прогулянка кожен день знижує ризик передчасної смерті майже на третину. Проте, британські лікарі виявили, що четверо з десяти дорослих - шість мільйонів британців - не здійснюють навіть однієї жвавої 10-хвилинної прогулянки на місяць, збільшуючи ризик розвитку потенційно смертельних захворювань.

За даними англійської організації «Громадська охорона здоров'я», однієї прогулянки в швидкому темпі в день достатньо, щоб знизити ризик ранньої смерті на цілих 15%. Якщо цього недостатньо, щоб переконати вас встати з-за столу прямо зараз і відправитися на прогулянку, тоді, можливо, допоможуть наступні дані:

 

Ходьба допомагає боротися з деменцією

Останні дані про користь ходьби прийшли з Канади, де дослідники виявили зв'язок між когнітивною функцією мозку і низькоінтенсивними аеробними вправами.

Групу з 38 дорослих, які страждають судинними когнітивними розладами - причиною слабоумства, спостерігали протягом шести місяців. Ті, хто регулярно здійснював жваві прогулянки протягом цього періоду, витрачаючи на них дві години на тиждень, демонстрували поліпшення функцій мозку.

 

Ходьба знижує ризик смерті від раку

Два дослідження, представлені на конференції Американського товариства клінічної онкології (ASCO) в Чикаго, показують, що ходьба може стати могутньою зброєю в боротьбі з раком.

Перше дослідження показало, що жінки, які ходили протягом 180 хвилин в тиждень після того, як у них був виявлений рак молочної залози, приблизно в два рази рідше вмирали від цієї хвороби протягом наступного терміну у вісім років.

Друге дослідження виявило аналогічні результати, але на цей раз для людей, у яких був діагностований рак кишечника. 25 хвилин ходьби в день має бути достатньо, щоб отримати переваги, які були виявлені дослідниками.

 

Ходьба корисна для серця

Переваги тут численні - і більшість з них зводяться до того простого факту, що ходьба покращує перекачування крові, не створюючи надмірного напруження на серцево-судинну систему (є дані, які свідчать про те, що біг, в свою чергу мало впливає на показники смертності).

Мета-аналіз досліджень, проведених в період з 1970 по 2007 рік, показав, що регулярна ходьба знижує ймовірність серцево-судинних захворювань (стенокардія, серцевий напад, серцева недостатність, хірургія коронарної артерії, ангіопластика і інсульт) на 31%. Серед чоловіків, які ходили по щонайменше півгодини щодня, ризик розвитку ішемічної хвороби серця зменшувався на 18%.

За даними Stroke Association, щоденна 30-хвилинна прогулянка допомагає контролювати високий кров'яний тиск, зменшуючи ризик інсульту на 27%.

 

Ходьба покращує настрій

Серія психологічних експериментів, проведених Джеффом Міллером і Златаном Крізаном, передбачає, що ходьба підвищує настрій - навіть коли вона рутинна і малоприємна.

В одному з експериментів учасникам було запропоновано або відправитися в екскурсію по університетському містечку пішки, або подивитися його на відео, сидячи перед екраном. Деяким сказали, що їм потрібно буде написати про це есе - робота, яку, як розсудили вчені, учасники експерименту робити не захочуть. Їх також попросили повідомити про рівень щастя в різні моменти експерименту.

Настрій відеогрупи знизився під час і після тесту, але залишився стабільним серед тих, хто скоїв піший тур. В останній групі навіть ті, кому в кінці потрібно було писати есе, повідомили про більш високий  рівень щастя.

 

Ходьба підвищує рівень вітаміну D

Даний висновок трохи притягнутий за вуха, але, тим не менш, в ньому теж є частка правди.

Здійснюючи регулярні прогулянки, ви виходите на вулицю, а не залишаєтеся під дахом (будинку, офісу, автомобіля) протягом усього дня. Вийшовши на вулицю, ви потрапляєте під сонячні промені, організм виробляє вітамін D і, отже, використовує його для підтримки здоров'я кісток, зубів і м'язів. З цієї причини не варто ходити в залі на біговій доріжці.

 

Як вписати ходьбу в свій розпорядок дня

Порада перебудувати свій розпорядок дня і включити туди прогулянку, є настільки ж простою, як і поради підніматися по сходах замість ліфту або замінити кожну третю чашку напою звичайною водою.

Саме тому до таких поради, як правило, мало хто ставиться серйозно. Тим більше що завжди є привід їх проігнорувати. «Сходіть з автобуса на зупинку раніше!» - радять експерти, забуваючи, що більшість людей планують свою поїздку на роботу так, щоб максимально збільшити час в ліжку.

«Плануйте свій маршрут так, щоб пройти по місцевому парку!» - наполягають вони, очевидно, не підозрюючи, що важко помічати красу природи, коли ви спізнюєтеся на роботу. Тож не дивно, що більшість людей ігнорують подібні рекомендації. Поки все-таки не наважуються спробувати і не помічають разючі зміни в своєму самопочутті.

Ходьба може здатися чимось незначним в порівнянні з такими інтенсивними вправами як велоспорт і біг, але вона має кілька ключових переваг.

По-перше, це низькоінтенсивне навантаження, а це означає, що воно не шкодить суглобам, корисне для стимулювання кровотоку, і його не буває занадто багато.

А оскільки ходьба не підвищує серцевий ритм, вона також з більшою ймовірністю позбавить від стресу, ніж викличе його: в дослідженні 2015 року було виявлено, що ходьба в обідню перерву покращує працездатність.

Навпаки, біг - це серйозне навантаження, що сприяє виробленню гормону стресу кортизолу. Більш того, ходити легко: не потрібна ніяка попередня підготовки, не потрібно готувати спеціальне взуття, не потрібно шукати душ - після ходьби не буде запаху поту, який відштовхує колег.

Забудьте про мантру «10 000 кроків на день», придуману  японськими маркетологами. Просто встаньте з-за столу, вийдіть на вулицю і пройдіться.

 

 

 

Джерело:  YouTube та fitobzor