Всім відомо, що помірні фізичні навантаження позитивно впливають на здоров'я. При цьому вплив може бути дуже різним.

Фізична активність знижує ризик серцевих захворювань, захищає від деяких видів раку і запобігає розвитку діабету другого типу.

До того ж, заняття спортом підтримують наше психічне здоров'я: організм виробляє більше ендорфінів, що позитивно впливає на наш настрій і самооцінку.

Але також очевидно, що спорт для 20-річної людини - це зовсім не те саме, що і спорт для 40-річної. Логічно було б припустити, що є види спорту, які більше підходять для певного віку.

Якщо не враховувати віковий фактор при виборі фізичної активності, можна іноді завдати серйозної шкоди здоров'ю.

У журналі The Conversation опублікували дискусію вчених про те, яка фізична активність в якому віці буде сприяти збереженню здоров'я.

Професор фізіотерапії Джулі Бродерік з Трініті-коледжу в Дубліні розповідає про загальні рекомендації вчених для представників різних вікових груп

 

У дитинстві

Фізичні вправи допомагають дітям розвиватися, зміцнюють м'язи, розвивають впевненість в собі і своїх силах і сприяють підтримці здорового режиму сну і бадьорості.

 

ребенок

Важливо, щоб у дитини завжди залишався час на "вільну" фізичну активність - наприклад, на гру в парку або на дитячому майданчику

 

У дитинстві важливо спробувати займатися різними видами спорту, щоб розвинути різні здібності дитини. Підійде все - від плавання до ігор з м'ячем і боротьби. Також важливо, щоб у дитини був час на "вільну" фізичну активність - на гру в парку або на дитячому майданчику.

 

Підлітковий вік

З часом інтерес у дітей до спорту, як правило, згасає, особливо це характерно для дівчаток, говорить пані Бродерік.

Однак спорт у цьому віці допоможе не лише залишатися в гарній фізичній формі, але й знизити рівень стресу і позбутися страхів, характерних для підлітків.

У цьому віці краще обрати командні види спорту. Це допоможе зберігати мотивацію під час занять спортом, розширити коло спілкування підлітка і навчить його дисципліні.

 

дівчатка-підлітки

У підлітковому віці головне допомогти дитині не втратити інтерес до спорту

 

Якщо обирати з некомандних видів спорту, то це може бути плавання, гімнастика та легка атлетика.

 

У 20 років

У це десятиліття нашого життя ми можемо показати свої найкращі результати в спорті, кажуть фахівці.

Швидкість реакції у цьому віці досягає свого піку, організм відновлює сили максимально швидко, кисень потрапляє в кров значно швидше, ніж у молодшому або старшому віці.

 

Патрік Бургенер

У 20 років ми можемо показати свої найкращі результати в спорті. На фото: швейцарський сноубордист Патрік Бургенер

 

Якщо вам 20 років або біля того, намагайтесь досягти своїх максимальних результатів. Спробуйте свої сили у різних видах спорту: регбі, веслуванні, важкій і легкій атлетиці.

Постарайтеся, щоб ваші тренування були різноманітними: чергуйте аеробні навантаження з анаеробними і силовими вправами.

 

У 30 років

У цьому віці важливо зберегти м'язи сильними, а серцево-судинну систему - здоровою. Як правило, у цьому віці у нас сидяча робота і багато сімейних турбот, тому нам складно знайти час на спорт.

Отже, треба діяти з розумом. Не кидати тренування через брак часу, а проводити короткі, але дуже інтенсивні тренування, відомі як високоінтенсивні інтервальні тренування (HIIT-тренування). Це - велосипед, біг, лижні перегони та плавання.

 

ТРЕНУВАННЯ

У 30 років саме час взятися за розум

 

Жінкам у цьому віці, особливо після народження дитини, рекомендують робити вправи Кегля, спрямовані на зміцнення і розвиток м'язів тазового дна.

Чергування різноманітних вправ робить тренування ефективним і приносить радість. Якщо цього не робити, тоді інтерес до спорту швидко згасне.

 

У 40 років

У цьому віці ми зазвичай починаємо набирати вагу. І, на думку експертів, силові тренування в цьому віці - саме те, що потрібно.

Силові тренування допоможуть нам не лише не набрати вагу, а й сповільнити втрату м'язової маси. Втрати м'язової маси в середньому складають від 3 до 8% за 10 років.

чоловік зі штангою

Якщо ви раніше ніколи не займалися силовими видами спорту, краще не намагатися відразу підняти штангу. Почніть з вправ з гантелями

 

Якщо ви ніколи раніше не робили силових вправ, краще почати з гантелей, а вже пізніше перейти на силові тренажери.

Якщо ви ще не почали бігати, то зараз саме час. Біг допоможе зберегти здоров'я серцево-судинної системи, каже пані Бродерік.

А якщо до цього ще додати пілатес, то можна ще і добре зміцнити м'язи спини.

 

У 50 років

Наші фізичні здібності особливо помітно знижуються в цьому віці. Ми все частіше стикаємося з болем, дискомфортом, дають про себе знати різні хронічні захворювання. Часто розвивається діабет другого типу.

Жінки стають особливо схильні до серцево-судинних захворювань через зміни у гормональному фоні - головним чином через зниження рівня естрогену.

 

пробіжка

50-річним варто особливу увагу приділяти кардіонавантаженням

 

Рішення - як мінімум два тренування на тиждень мають бути силовими, щоб ви могли зберегти м'язову масу.

Також як мінімум два тренування на тиждень слід присвячувати кардіовправам - це може бути швидка ходьба або легкий біг. Крім того, ці тренування можна поєднувати з абсолютно іншим навантаженням - на кшталт йоги або гімнастики тай чи, котрі допоможуть розвинути почуття балансу і рівноваги.

 

У 60 років

Після 60 років ризик виникнення або загострення хронічних захворювань зростає. Як відзначають фахівці, фізична активність допоможе знизити ці ризики.

Найкорисніша фізична активність в цьому віці, з точки зору фахівців, - бальні танці. Також вони радять два тренування на тиждень присвячувати нескладним вправам на розвиток сили і гнучкості.

Ідеальний вибір - аквааеробіка, оскільки під час занять у воді можна добре зміцнити м'язи, при цьому навантаження на суглоби буде мінімальним.

 

літня пара танцює

Для літніх людей ідеальне тренування - це бальні танці

 

І не забувайте про кардіонавантаження. Підійде прогулянка швидким кроком.

 

У 70 років і далі

У цьому віці важливо підтримувати активність і не допускати травм. До того ж, фізичні навантаження допомагають підтримувати ваші когнітивні здібності на колишньому рівні.

Намагайтеся протягом тижня гуляти і робити нескладні силові вправи. Але перед цим обов'язково проконсультуйтесь зі своїм лікарем.

Найголовніше - підтримувати фізичну активність все життя.