У результаті наймасштабнішого обміну "1000 на 1000" Україні вдалося повернути з полону військовослужбовців з 46 частин, яких раніше жодного разу не було в списках на обмін. 

Кожен третій звільнений український військовослужбовець пробув у полоні понад 3 роки — 311 захисників утримувалися в неволі з 2022 року. Додому повернулися 175 оборонців Маріупольського гарнізону, 81 із них потрапили в полон з "Азовсталі".

Усі українці повернулися у жахливому фізичному стані, багато хто переніс тортури.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

"Ми офіційно зафіксували, що всі громадяни України, які були повернуті у рамках цього обміну потребували термінової медичної допомоги. І після обміну негайно поїхали до медичних закладів. На жаль, ми вкотре фіксуємо, що рф порушує Женевські конвенції і не тримає українських військовополонених у належних умовах…

Традиційно рф застосовує тортури, не виводить людей на вулицю, змушує вивчати російський гімн, співати його. До тих, хто відмовляються, одразу застосовують фізичні тортури…

Практично 80% повернулись у чорних тюремних робах з неналежним розміром. Під час скарг на здоров'я російська сторона не надавала жодної медичної допомоги…

Я вірю, що через деякий час кожен, хто перебував під тортурами рф, зможе у юридичний спосіб відновити свої права. Так, треба звертатись до  суду, треба, щоб міжнародна спільнота започатковувала нові методи фіксації та осуду рф. Ми вітаємо рішення Ради Європи щодо створення спецтрибуналу по засудженню дій рф…

Так, ми юридично трактуємо це як воєнний злочин. Поводження з українськими військовополоненими, вбивства, піддача їх тортурам, негідне поводження, ненадання медичної допомоги — все це є поширеним елементом воєнного злочину… 

Цивільних набагато важче повертати, ніж військовополонених. Міжнародне гуманітарне право не передбачає обміни цивільними… Немає жодного механізму, щоб натиснути на російську федерацію, щоб вони повертали цивільних громадян України. У нас навіть є три офіційних представників ОБСЄ, які незважаючи на свій дипломатичний статус затримані росіянами", — розповів Лубінець. 

По материалам: Подробности

Shares:
Добавить комментарий Отменить ответ