У четвер, 27 березня, президент Володимир Зеленський провів пресконференцію, підсумовуючи результати саміту "Коаліції охочих", що відбувся в Парижі. Ось основні заяви українського президента.
Угода про корисні копалини та можливий візит до Вашингтону
Зеленський повідомив журналістам, що наразі не планує візит до США, оскільки це питання не є пріоритетом на найближчий час.
Поки що не планую їхати до Вашингтона — це питання не стоїть на порядку денному. У нас вже є багато угод щодо корисних копалин, і я хотів би підходити до цього питання практично, а не теоретично. Важливо дочекатися фінальної версії чергової угоди від США, адже умови постійно змінюються.
Президент додав, що українські та американські команди активно працюють над цим, оскільки США змінюють підхід і пропонують комплексні угоди.
Цей документ потребує детального аналізу, оскільки він підлягає ратифікації в парламенті. Занадто рано говорити про угоду, варіант якої змінювався неодноразово. Але я не хотів би, щоб у США виникло враження, що Україна проти цього. Ми завжди демонструємо позитивні сигнали і хочемо співпрацювати з США. Ми не хочемо давати жодних сигналів, які могли б спонукати США припинити допомогу Україні або зупинити обмін розвідданими. Для нас важливо зберегти це співробітництво, тому ми діємо конструктивно.
Позиція США щодо росії
Президент наголосив на необхідності того, щоб США мали "сильнішу" позицію щодо росії.
Це навіть не питання, а нам це потрібно: щоб Америка стосовно росії була сильнішою. Ми дуже хочемо, щоб президент США (Дональд Трамп — ред.) щодо очільника кремля (володимира путіна — ред.) був сильнішим.
Зеленський також зазначив, що для досягнення цього необхідно працювати з Білим домом на різних рівнях, включаючи лідерів, офіційну дипломатію та інші канали.
Хто має представляти Європу на переговорах, окрім України
Зеленський підкреслив, що на переговорах щодо завершення війни між росією та Україною Європу, окрім Києва, повинні представляти кілька країн.
Європа дуже велика і вона має мати чітке представництво за цим столом переговорів. Сьогодні ми усі домовились, що Європу будуть представляти Франція та Велика Британія — Макрон і Стармер. Це спільна позиція усіх лідерів.
Зеленський додав, що не боїться жодного формату переговорів, і зазначив, що саме путін не готовий до прямих переговорів.
Скасування санкцій проти рф
Згідно зі словами президента, лідери країн "Коаліції охочих" під час зустрічі дійшли єдиного висновку, що санкції, введені проти росії, не будуть скасовані.
Поки ця війна не завершиться справедливим миром — цього не буде. Це сигнал від країн Європи.
Миротворчий контингент в Україні
Президент заявив, що кількість країн, готових надати Україні гарантії безпеки, зростає. Він зазначив, що найближчим часом Київ представить партнерам "базову ідею" щодо миротворчого контингенту.
Є багато пропозицій від лідерів — їх стало більше. Те, що збільшується кількість країн, які готові надавати Україні гарантії безпеки — хтось в небі, хтось з ППО, хтось на землі, на морі, — це позитивна новина. Щодо того, як саме діятиме цей контингент, поки що багато запитань і мало відповідей. Зустріч буде, і я думаю, що деякі країни ще можуть долучитися.
Він додав, що ці країни приєднаються до обговорення, щоб ознайомитися з базовими пропозиціями України, після чого розпочнеться більш предметний діалог.
Думаю, це буде в найближчі сім-десять днів після зустрічі, яку анонсував Макрон. Ми запропонуємо базову ідею", — зазначив президент.
Зеленський також підкреслив, що кількість європейських партнерів, які зможуть направити свої війська для забезпечення безпеки в Україні, залежатиме від рівня підтримки з боку США.
По-перше, ми б хотіли діяти разом зі США, щоб гарантії безпеки надавали і Європа, і США, і я це постійно підкреслюю. І також від присутності США залежатиме кількість європейських партнерів. Ми зможемо залучити більше контингентів, якщо США будуть підтримувати.
Водночас він зазначив, що питання направлення контингенту з боку США ще не обговорювалося.
По материалам: Подробности