Починаючи з 1 травня 2025 року, всі автозаправні станції в Україні будуть зобов’язані продавати бензин із додаванням щонайменше 5% біоетанолу — спеціального спирту, який виробляється із сільськогосподарської сировини.
Про це повідомляє ЕП із посиланням на галузевих експертів та представників державних установ.
Біоетанол — це зневоднений етиловий спирт, який в Україні здебільшого виготовляють із кукурудзи або цукрового буряка. Він використовується як екологічна добавка до пального: під час згоряння виділяє менше шкідливих речовин, що дозволяє знижувати викиди в атмосферу.
Введення біоетанолу в паливну суміш є частиною зобов’язань України в межах гармонізації із законодавством Європейського Союзу. Відповідний закон був ухвалений улітку 2024 року. Крім того, така зміна сприяє зменшенню енергетичної залежності країни від імпорту нафтопродуктів.
Як зазначають фахівці, у країнах ЄС бензин з додаванням біоетанолу давно став нормою — більшість уже перейшли від бензину Е5 до Е10, де спирт становить до 10% у складі пального. Така практика поширена у Франції, Німеччині, Чехії, Польщі та багатьох інших країнах.
Попри зобов’язання, у найближчі місяці жорстких перевірок щодо вмісту біоетанолу не очікується. Представники Держекоінспекції та Держенергоефективності визнали, що механізм контролю ще не розроблений.
Це не контролюватиметься належним чином. Хто це робитиме і як? Немає ні методики, ні фахівців, ні коштів на проведення цих перевірок, — прокоментував ситуацію керівник однієї з великих мереж АЗС.
У такій ситуації ключовий контроль якості залишається за самими споживачами.
Скоріше за все, контроль якості буде проводити споживач. Якщо на певній заправці йому заллють неякісне пальне, то наступного разу він туди не поїде, — зазначив один із співрозмовників в уряді.
Щодо технічних ризиків, експерти запевняють, що для сучасних авто така добавка безпечна. Як пояснює паливний аналітик Куюн:
Там такі ж машини, як у нас. Просто шкідливий октанопідвищуючий компонент у бензині замінили на корисний. Вважайте, що майонез у вашому салаті замінять на сметану — будете тільки здоровішими. Але є одне "але", — додав він.
Головна проблема біоетанолу в тому, що він гігроскопічний, тобто абсорбує воду.
Після цього бензинова суміш розшаровується і втрачає свої експлуатаційні властивості. Постачальник може купити якісний Е5, але якщо в нього в бензовозі, резервуарі на нафтобазі або на АЗС є мізерні залишки води, іржі або дрібного бруду – будуть проблеми, – розповідає директор консалтингової групи "А-95".
Як це вплине на ціни?
Цінове питання залишається відкритим. Через нестандартність бензину Е5 для європейських виробників, які вже масово перейшли на Е10, ціна пального в Україні може зрости.
За словами Куюна, додаткові витрати на виробництво обійдуться постачальникам у 15–25 доларів за тонну, що еквівалентно підвищенню на 50–80 копійок за літр. Утім, він сподівається, що здешевлення нафти компенсує цю різницю:
Сподіваюся, що через падіння цін на нафту ми в травні отримаємо мінус три гривні на літрі і ніхто нічого не помітить.
По материалам: Подробности