Зеленський окреслив стратегію миру, безпеки та протидії рф: головні меседжі

На зустрічі з журналістами президент України виступив з масштабною заявою щодо поточної ситуації на фронті, дипломатичних ініціатив і взаємодії з міжнародними партнерами. У центрі його виступу — очікуваний "меморандум"від рф, загроза нових наступів, робота з союзниками, майбутнє переговорного процесу та технологічна гонка з росією. Наводимо головні меседжі глави держави.

Очікування "меморандуму"від рф: Україна готова до перемовин

Президент підтвердив готовність України до переговорів у будь-якому цивілізованому форматі та наголосив, що росія анонсувала надання "меморандуму"з пропозиціями щодо припинення вогню.

Ми підтримали безумовне припинення вогню і перехід до дипломатії в тому чи іншому форматі, знов таки підкреслюємо – в будь-якому форматі, в будь-якому складі, майже в будь-якому місці цивілізованого світу зустрічатись з росією при прямих перемовинах або при посередниці Америки, Європи тощо. росія поставила відповідні умови в Стамбулі і ми домовилися про обмін тисячі людей. Це хороший результат. До інших кроків в адженді стамбульської зустрічі росія не була готова, маю на увазі припинення вогню. І вони сказали, що вони так просто до цього не готові.

Наступальні дії росії: Сумський напрямок і оборонні успіхи ЗСУ

Президент зазначив, що росія продовжує атакувати, але не досягає стратегічних результатів, зокрема на Сумському та Покровському напрямках. Україна проводить контрдії, має тактичні успіхи та поповнює обмінний фонд.

За останні дві доби ми їх відштовхнули на 4 кілометри на Костянтинівці. Тобто вони не можуть повністю зняти всіх своїх військ з Покровського напрямку. Так само як вони не могли перекинути всі війська на Покровський напрямок, щоб захопити Покровськ. Ми робили на Курщині відповідні кроки. Так само зараз на Сумському напрямку вони накопичують війська. Більше 50 тисяч. Ми розуміємо. Але у нас там є успіхи. Сьогодні взяли, наприклад, 8 полонених в районі Тьоткіно.

Дипломатія: Туреччина, Ватикан, Швейцарія — реальні майданчики для миру

Президент назвав найреалістичнішими майданчиками для перемовин Туреччину, Ватикан і Швейцарію, відкинувши ідею перемовин у білорусі через її участь у війні проти України.

білорусь для нас на сьогодні є країною, з якої полетіли ракети, і відповідно вона є союзником країни, яка на нас напала. І війська заходили з білорусі. Це просто неможливо щодо білорусі. Я думаю, що найреалістичніші три майданчики: Туреччина, Ватикан і Швейцарія. Тому що вони абсолютно зрозумілі. Ми готові до будь-якого формату. Я вважаю, що краще рухатись вперед, а не дивитись постійно назад. 

Зеленський окреслив стратегію миру, безпеки та протидії рф: головні меседжі

Санкції: очікування дій від США та ЄС

Президент очікує на сильний санкційний тиск від США та нового пакета від ЄС. Він підкреслив, що без санкцій моральна перевага переходить до кремля.

Ми чекаємо санкції від Сполучених Штатів Америки. Європа зробила, є 17-й пакет. Ми проговорювали деталі 18-го пакета, щоб він був сильнішим, поки що непублічно з колегами з Євросоюзу – з Урсулою фон дер Ляєн і з Антоніу Коштою. Мені здається, там можуть бути сильні речі. Якщо хтось з лідерів не заблокує, то можуть бути сильні речі. Вони важливі. Цей пакет буде. Питання в силі цього пакету. Паралельно ми говоримо з американською стороною, з представниками Сенату, з представниками, які підтримують санкційний тиск на росію. Вважаємо, що це важливе підтвердження політики нової адміністрації "мир завдяки силі", якщо ці санкції будуть проголосовані і підтримані Білим Домом. Мені здається, це важливий крок.

Технічна гонка: виробництво дронів та інноваційна перевага

Президент визнав, що у "рускіх"поки більше дронів, зокрема завдяки підтримці з Китаю, але підкреслив, що Україна швидко наздоганяє і впроваджує дрони-перехоплювачі.

У нас сьогодні літаки збивають дрони. Ми розуміємо, яку кількість "Міражі", F-16 спроможні збити за один виліт і скільки ми можемо їх одночасно використовувати в повітрі. Також ми просуваємося в напрямі перехоплювачів "дрон-дрон". Ми їх вже використовуємо. Питання вже – коли ми зможемо розширити. Тобто ми вийшли на технологію перехоплювачів. Це була проблема з "шахедами", які вони запускали на такій висоті, що мобільні вогневі групи не можуть збивати. Ми знайшли цю відповідь в дронах-перехоплювачах.

Зеленський окреслив стратегію миру, безпеки та протидії рф: головні меседжі

Безпекові гарантії та оборонне фінансування: двосторонні договори працюють

Президент наголосив на важливості двосторонніх угод про безпеку з партнерами — зокрема, Німеччиною та Норвегією, — і анонсував розвиток українського ВПК за кордоном.

У нас є загальні рішення — двосторонні договори щодо гарантій безпеки. Там були дуже важливі речі. Ми закріпили щорічні фінансування. Я вважаю, що цьогоріч це нам просто зберегло багато всього. І військовим дуже допомогло. Тому що у нас були закріплені мільярди доларів або євро. Десь реальна сума була більше 20 мільярдів. Це були серйозні напрацювання. Класно, що вони працюють, що не треба одній країні рішення інших щодо виділення грошей, коли хтось може заблокувати тощо. Тобто ми на двосторонньому рівні працюємо. Наприклад, тільки Німеччина і Норвегія – це 14 мільярдів. Серйозні кроки. Але деякі гроші цих країн спрямовані на їхнє власне виробництво. І це нормально, це правильно.. 

Зустрічі лідерів: Україна відкрита до переговорів будь-якого формату

Президент висловив готовність до тристоронньої зустрічі з путіним і Трампом, з технічною або лідерською участю, залежно від адженди.

Ми готові зустрічатись на рівні лідерів. І американська сторона це знає, і "руска" сторона це знає. Ми готові до формату Трамп–путін–я, і ми готові до формату Трамп–путін, Трамп–Зеленський і потім втрьох. Я маю на увазі одночасно, не те, що це розкидані зустрічі в якомусь там просторі впродовж року-двох. Мається на увазі, ми можемо зустрічатись, як це було в Саудівській Аравії – американці зустрічались з українцями, американці зустрічались з "рускими" окремо, хоча це було в одному просторі і не вистачило тільки зустрічі потім українців і "руских". Але вона окремо відбулася вже в Стамбулі. Тому я маю на увазі, що ми можемо зустрічатись в будь-якому форматі, ми постійно це підкреслюємо.

Зеленський окреслив стратегію миру, безпеки та протидії рф: головні меседжі

Можливе відновлення економічних зв’язків США і рф: Україна проти

Президент прокоментував чутки про майбутні проєкти між США і рф: в умовах війни це неприпустимо.

Авжеж, ми не можемо підтримувати бізнес as usual між Америкою або Європою і росією під час війни. В будь-якому випадку ми не будемо сприймати. Я думаю, що жодна нормальна людина не може це сприймати, незалежно від громадянства. Тому і зрозуміло, що таке санкції, і які вони, на що вони впливають. Тобто це складно. Тому припинення вогню, напевно, – це рішення для всіх сторін щодо можливостей.

По материалам: Подробности

Shares:
Добавить комментарий