В Україні триває мобілізація, а з нею — питання повернення чоловіків, які раніше виїхали за кордон разом з особою з інвалідністю. Адвокат Андрій Карпенко пояснив, які можуть виникнути проблеми при перетині кордону у разі повернення в Україну без такої особи.
За словами юриста, відповідно до Правил перетину державного кордону, змінених 27 вересня 2022 року, якщо чоловік виїхав з особою з інвалідністю для супроводу, то має повернутися в Україну цього ж дня разом із нею. Втім, на практиці часто трапляється, що особа з інвалідністю повертається, а супроводжуючий залишається за кордоном.
Юридичний парадокс полягає в тому, що закон передбачає обов’язок повернення, але не містить жодної відповідальності за його порушення. Тобто навіть якщо чоловік залишився за кордоном без особи з інвалідністю, жодного штрафу чи покарання за це немає.
Водночас чоловік має право безперешкодно повернутися в Україну без супроводжуваної особи — прикордонники не перевіряють ані військово-облікові документи, ані Резерв+ при в'їзді на територію країни.
При виїзді з України такі чоловіки повинні були дотриматися правил і перетнути кордон саме як супроводжуючі. Після повернення особи з інвалідністю — перебування за кордоном формально вважається незаконним, але без юридичних наслідків.
Нагадаємо, що право на виїзд з України у період воєнного стану мають чоловіки до 18 і старші за 60 років, а також ті, хто знятий з військового обліку. Інші військовозобов’язані можуть перетинати кордон лише за визначених законодавством підстав.
По материалам: Подробности